Pre TASR to uviedol Matovič v reakcii na dnešnú tlačovú besedu týchto aktivistov, kde uviedli, že OĽaNO funguje viac ako rodinná firma než politická strana, webové domény OĽaNO vlastní firma manželky Matoviča, hnutie tvoria len štyria členovia a nie jasné, kam putujú peniaze zo štátneho príspevku.
Webovú doménu www.obycajniludia.sk vlastní podľa Matoviča ich rodinná firma regionPRESS, s.r.o., a cenu za webhosting – asi 15 eur ročne – refakturuje hnutiu.
“Ochrannú známku ‘Obyčajní ľudia’ vlastním ja ako súkromná osoba a nepociťujem žiadnu potrebu, aby som za ňu čokoľvek nášmu hnutiu účtoval,” povedal líder OĽaNO-NOVA.
K tvrdeniu, že sa mal pokúsiť predať svojmu zamestnancovi zmenku od firmy J&T Private Equity BV, ktorá mala byť kúpená za 10 miliónov eur, Matovič uviedol, že nikdy nevlastnil žiadnu zmenku voči tejto firme a tak sa ju nemohol ani nikdy pokúšať predať.
“Odkedy OĽaNO-NOVA prvýkrát vstúpilo do parlamentu v roku 2012, o všetkých financiách hnutia rozhodujú všetci poslanci (19) poslaneckého klubu svojím hlasovaním,” skonštatoval vo svojom stanovisku pre TASR Richard Vašečka, predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA. Použitie financií hnutia podľa jeho slov priebežne kontroluje štátom pridelený audítor, výbor Národnej rady SR pre financie a rozpočet a ministerstvo financií. “Zo štátneho príspevku za parlamentné voľby v roku 2016 naše hnutie dosiaľ neminulo ani jedno jediné euro,” podotkol.
Alena Krempaská a Peter Weisenbacher dnes informovali, že od roku 2008 má byť podľa nich Matovič vlastníkom ochrannej známky Obyčajní ľudia a otázne je, či ju politik vlastní ako fyzická osoba, alebo ako podnikateľ. “Ak by to vlastnil ako živnostník, po porade s právnikmi vieme povedať, že by musel udeliť súhlas politickej strany s využívaním svojej ochrannej známky. Ak tento súhlas udelí, tak si to buď vyfakturuje, a v tom prípade neoprávnene podniká a evidentne klamal, ak to urobí bezplatne, tak si to musí táto politická strana uviesť ako nefinančný dar,” vysvetlil Weisenbacher.
Ako však tvrdí, v správe o hospodárení hnutie túto položku nemá. Aktivisti zároveň upozornili, že v roku 2015 Matovič sľúbil zvýšiť počet členov OĽaNO, no do dnešného dňa sa tak nestalo. Podľa nich má hnutie štyroch členov, z toho jeden z nich – Jozef Viskupič – je Matovičov bratranec. Hnutie podľa nich nemá na webe stanovy a nie je tam ani prihláška za člena hnutia a otázne je, ako OĽaNO nakladá s príspevkom od štátu.
Matovič sa mal podľa Weisenbachera, ktorý sa odvolával na medializované informácie, pokúšať predať svojmu zamestnancovi zmenku od firmy J&T Private Equity BV, ktorá mala byť kúpená za 10 miliónov eur.