Budapešť 26. júna (TASR) – Stredná Európa bude po vstupe Chorvátska do Európskej únie silnejšia, ale súčasne to zvýši aj zodpovednosť regiónu. V Budapešti to dnes vyhlásil šéf maďarskej diplomacie János Martonyi, ktorý sa v súvislosti s prevzatím predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) a pričlenením Chorvátska k EÚ stretol v maďarskej metropole s poľským ministrom zahraničných vecí Radoslawom Sikorským a chorvátskym ministrom spravodlivosti Orsatom Miljeničom.
Informovala o tom tlačová agentúra MTI.
Podľa Martonyiho slov ide iba zdanlivo o dve odlišné udalosti, ale v skutočnosti jestvuje medzi nimi viacero spojitostí. Bez mimoriadne silnej stredoeurópskej spolupráce by sa totiž prístupové rokovania s Chorvátskom neukončili v čase, v ktorom sa to stalo. Zohrala v tom značnú úlohu stredoeurópska solidarita, zdôraznil.
Maďarský minister konštatoval, že po vstupe Chorvátska do Únie, v ktorej sa 1. júla 2013 stane 28. členskou krajinou, pribudne do jej radov krajina s bohatou kultúrou a dejinami. Pre krajiny V4 je potešiteľné, že ich spájajú s Chorvátskom spoločné záujmy a že budú môcť efektívne spolupracovať so Záhrebom, ako tomu bolo už viackrát aj pred prijatím krajiny do EÚ.
Martonyi zdôraznil, že maďarské predsedníctvo vo V4 mieni nadviazať na prácu predchádzajúceho poľského predsedníctva, bude sledovať podobné hodnoty a ciele, na ktoré, ako dúfa, nadviaže aj ďalšia predsednícka krajina V4.
Šéf maďarskej diplomacie ocenil pozvanie Japonska na nedávny summit V4 vo Varšave a dodal, že V4 chce byť naďalej otvorenou pre stredoeurópsky región, Európu i ďalšie časti sveta. Aj pre maďarské predsedníctvo bude podľa neho dôležitá viditeľnosť V4 vo svete.
Skupina krajín V4 je podľa slov Radoslawa Sikorského hrdá na vstup Chorvátska do EÚ, ktorý vníma ako jasné posolstvo ďalším krajinám západného Balkánu. Podľa jeho slov Záhreb stihol vstup v poslednej chvíli pred tým, ako by EÚ úplne ovládla únava z jej rozširovania.
Sikorski dúfa, že novembrový summit Východného partnerstva vo Vilniuse by sa mohol stať míľnikom v procese, ktorý by priblížil k EÚ krajiny tejto iniciatívy – Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu.
Sikorski pripomenul význam spolupráce stredoeurópskych štátov pri rokovaniach o rozpočte EÚ na roky 2014-2020. Poznamenal, že kohézna politika je mimoriadne podstatná, pretože nie je užitočná iba pre ekonomiky podporovaných členských štátov, ale pre celé európske hospodárstvo.
Poľský minister sa dotkol i blížiaceho sa 25. výročia pádu komunizmu v krajinách strednej a východnej Európy. Konštatoval, že stredoeurópske krajiny a ich občania priniesli nevyhnutné obete a vyvinuli potrebné úsilie, aby sa priblížili k Západu. Krajiny V4 by sa mali vzájomne lepšie poznať, preto treba podporiť výmenné programy mládeže v regióne i výučbu jazykov krajín V4, zdôraznil Sikorski.
O podpore Chorvátska práci Vyšehradskej štvorky ubezpečil jeho minister spravodlivosti Orsat Miljenič, ktorý krajiny V4 označil za vždy spoľahlivých partnerov, pomáhajúcich pri európskej integrácii jeho krajiny. Aj on pripomenul spoločné dejiny a priateľstvo, ale aj identické hodnoty, vrátane demokracie, právneho štátu, ochrany ľudských práv a podpory hospodárskeho rozvoja, ku ktorým sa hlásia krajiny V4 i Chorvátsko. Súčasne ubezpečil o pripravenosti Záhrebu spolupracovať s V4 pri presadzovaní spoločných záujmov.