Martin 3. júna (TASR) – Objektívne zhodnotiť význam šľachtického rodu Justhovcov pre slovenské a uhorské dejiny je jedným z cieľov dvojdňovej vedeckej konferencie Rod Justh z Necpál v 15. – 20. storočí, ktorá dnes začala v Martine. TASR o tom informoval predseda občianskeho združenia (OZ) Comitatus Maroš Mačuha.
Na konferencii podľa neho vystupujú poprední slovenskí historici a pamiatkari, ktorí sa venujú výskumu šľachty na Slovensku. „Riaditeľ Slovenského národného archívu Radoslav Ragač alebo riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš. Po prednáškach nasleduje prehliadka pamätihodností rodu Justhovcov v Necpaloch a výstavka rodinných vecí posledných Justhovcov zo súkromnej zbierky Ladislava Rosivala v kaštieli v Mošovciach. Tu budú v utorok (4. 6.) pokračovať odborné prednášky,“ povedal predseda OZ Comitatus.
Pripomenul, že rod Justhovcov z Necpál patril k predstaviteľom dobre situovanej strednej šľachty, pričom v dejinách stredného Slovenska a predovšetkým Turca zohral dôležitú úlohu. „Na územie Slovenska sa dostal v polovici 15. storočia a až do 20. storočia vlastnil majetky predovšetkým v Turčianskej stolici s centrom v Necpaloch. Tu vybudovali Justhovci štyri kaštiele s hospodárskym zázemím v podobe majerov, pivovaru, papierne a iných výrobných podnikov," uviedol Mačuha.
Doplnil, že príslušníci tohto rodu sa nielen pravidelne zúčastňovali na správe stolice ako podžupani či stoliční úradníci, ale zasahovali aj do celouhorskej politiky ako vyslanci v Uhorskom sneme. „Nezanedbateľné boli aj kultúrne snahy Justhovcov, predovšetkým na poli evanjelickej vzdelanosti. Niektorí príslušníci rodu boli významní pre slovenské, ale aj maďarské národné obrodenie,“ dodal Mačuha.
Vedeckú konferenciu venovanú turčianskemu šľachtickému rodu Justhovcov organizuje OZ Comitatus, ktoré sa zaoberá históriou samosprávnych regiónov Slovenska, v spolupráci s Fakultou humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline a Slovenským národným múzeom v Martine. Konferencia sa koná pod záštitou primátora mesta Martin Andreja Hrnčiara.