Washington 28. augusta 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-SANA via AP)
V USA začína kritická revízia neúspešnej sýrskej stratégie
So spravodajskými službami súvisiaci magazín Foreign Policy uvádza v analýze, že západní politici by sa nemali pýtať, prečo ich politika v Sýria bola neúspešná. Západná podpora “povstania v Sýrii” bola od samého počiatku zamýšľaná ako zbožné prianie. Väčšina západných politikov bola presvedčená, že konflikt v Sýrii bude vyriešený iba vtedy, keď dôjde k zvrhnutiu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada.
“Sila režimu bola úplne podceňovaná – čiastočne z neznalosti a nedostatku vedomostí o sýrskom režime a falošným optimizmom,” píše Foreign Policy. Akademici, novinári a politici, ktorí tvrdili, že sýrska vláda mala rozumnú šancu na prežitie, boli na začiatku konfliktu označení ako Asadoví priaznivci.
Západ chcel zvrhnúť Assad, ale neexistovala “žiadna realistická či jasná vízia” o tom, kto by mal nahradiť jeho miesto. Výstavba západnej demokracie za predpokladu zvrhnutia Asada bola nereálna. Foreign Policy: “Západná vojenská podpora sýrskej opozície nebola v súlade s jej rétorikou a ohrozovala očakávania opozície. Nebola nikdy schopná vyvinúť dostatočnú vojenskú podporu, aby dostala režim na kolená. S touto kombináciou bola sýrska revolúcia odsúdená na neúspech – najmä ak režim získal vojenskú podporu od svojho spojenca Ruska, Iránu a Hizballáhu. Deklarovaný zámer západných krajín podporovať opozíciu sa ukázal byť dosť obmedzený. Vzhľadom na zrušenie zbrojného embarga EÚ voči Sýrii v roku 2013 na naliehanie Veľkej Británie a Francúzska, nedošlo – v rozpore s očakávaním – k žiadnej veľkej zmena pokiaľ ide o dodávky zbraní opozícii.”
Pri dodávkach zbraní existovali ďalšie problémy. Nikdy nebola skutočná záruka, že dodávané zbrane sa nedostanú do rúk organizácií, ako je Fronta an-Nusrat, ISIS alebo Al-Kájda. Jasná stratégia USA a EÚ nebola viditeľná – s cieľom bojovať proti ISIS. Slobodná sýrska armáda (FSA), ktorá mala na žiadosť Západu podporovať ozbrojené povstanie v Sýrii, sa pretransformovala na radikálnych islamistov. Krajiny ako Saudská Arábia a Katar koncentrujú svoju podporu na islamistické ozbrojené organizácie, ako Ahrar al-Sham. Okrem toho v priebehu sýrskeho konfliktu došlo k radikalizácii členov FSA.
Keď sýrsky režim zachytil východnú časť mesta Aleppo v decembri 2016, ktorá bola pod kontrolou žoldnierov a údajných “opozičných síl” viac ako štyri roky, väčšina medzinárodného spoločenstva bola “bezmocná” zasiahnuť politicky alebo vojensky. “Trvalo to až do momentu, kým si opozícia bola dostatočne vedomá, že sa stala obeťou falošných očakávaní, ktoré boli živené ich domnelo priateľskými priaznivcami zo západu,” píše magazín.
Analýza by mohla naznačovať, že po zmene kurzu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa v amerických tajných službách uskutoční aj kritická úvaha. Trump nedávno nariadil, aby CIA nemohla dodávať zbrane žoldnierom. Nový riaditeľ CIA Mike Pompeo jednoznačne podporuje túto stratégiu. Na svojom vypočutí pred Senátom povedal, že nie je úlohou CIA robiť politiku, ale poskytnúť vláde príslušné informácie, ktoré jej potom umožnia rozhodovať.