Budapešť 5. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Mnohí ľudia sa totiž domnievajú, že na zmenu režimu a na modernizáciu štátu doplatili, spresnil politológ
Úspech premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz, ktorá je favoritom nedeľňajších parlamentných volieb v Maďarsku, spočíva v tom, že presvedčil ľudí o tom, že im štát pomáha, povedal dnes v rozhovore pre TASR maďarský politológ Zoltán Kiszelly.
“Nie je isté, že za tým, že Fidesz má takú podporu, stoja iba opatrenia, akým je napríklad znižovanie režijných nákladov domácností, ktoré sa priaznivo dotklo každého. Skôr tu hrá úlohu celkový pocit, že štát sa stará o občanov,” zdôraznil.
“Mnohí ľudia sa totiž domnievajú, že na zmenu režimu a na modernizáciu štátu doplatili, že im trhová ekonomika a globalizácia nepomôžu k tomu, aby sa zlepšila ich ekonomická situácia,” spresnil politológ, podľa ktorého títo ľudia môžu mať teraz pocit, že štát sa o nich postará, čo doteraz nebolo.
Podľa jeho slov mnohí Maďari nedôverujú trhovému hospodárstvu, ale skôr štátu. Tento pocit sa snažila vláda Viktora Orbána v nich posilniť. Orbán neustále zdôrazňoval, že jeho vláda sa nevzdá a boj s bankami a nadnárodnými spoločnosťami dovedie do konca.
“Dnes sa zdá, že o víťazovi je už rozhodnuté, súťaž je otvorená na druhej a tretej priečke. Ďalšou otázkou je, či ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) prekročí päťpercentný prah potrebný k vstupu do zákonodarného zboru,” dodal Kiszelly.
Fidesz by podľa inštitútu Medián volilo 36 percent, ľavicový blok Zomknutie 18 percent, ultrapravicový Jobbik 15 percent a LMP tri percentá voličov.
Politológ pripomenul, že Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorá je súčasťou Zomknutia a ktorej predseda Attila Mesterházy je kandidátom Zomknutia na post predsedu vlády, dosiahla pred štyrmi rokmi 17 percent a Jobbik 19 percent.
Podľa jeho slov sa zdá, že ľavica nedokázala v kampani profitovať z nespokojnosti voličov, preto nespokojní budú skôr voliť Jobbik alebo LMP. Preto možno očakávať, že v krajnom prípade Jobbik by mohol poraziť ľavicové Zomknutie, k tomu by však aj ľavicový blok musel dosiahnuť slabý výsledok.
K otázke priebehu volebnej kampane Kiszelly povedal, že tá bola sprvu vlažná, bolo málo bilbordov, nebolo vlastne cítiť, že je obdobie kampane a aktivity strán boli slabé. V posledných dňoch sa ale už rozbehla, politika v závere kampane začala ľudí zaujímať, možno preto podľa neho očakávať, že účasť na voľbách bude oproti predchádzajúcim 50 percentám bližšia skôr k 60 percentám.
“Čo sa týka čistoty kampane, vždy sme boli svedkami určitých pokusov. Domnievam sa však, že terajšia nebola lepšia, ale ani horšia než ostatné. Podobala sa na kampaň v roku 2010, aj vtedy sa zdalo, že o výsledku je už rozhodnuté a boj prebiehal v skutočnosti o druhé a tretie miesto,” uzavrel Zoltán Kiszelly.