Ako sa teda mohla znížiť inflácia v Maďarsku v čase finančnej krízy na úroveň roku 1974 – doby štátneho socializmu a administratívneho regulovania cien? Predpisy tvrdej rozpočtovej disciplíny a zosilnenie funkcií dohľadu Európskej centrálnej banky, ktoré dávali bruselskí úradníci, nemajú na tom žiadnu zásluhu. Inflácia ustúpila nie pred Bruselom, ale pred protikrizovými opatreniami maďarskej vlády.
Maďarsko prekonalo recesiu
Viktor Orbán nastúpil líniu národne orientovanej sociálnoekonomickej premeny, bez toho, aby bral ohľad na ohlasy z Bruselu. Od januára 2013 znížila vláda o 10 % ceny plynu, elektriny a kúrenia, a zaviazala “riadiace spoločnosti”, aby samostatne pokryli náklady. V EÚ začali vtedy hovoriť o podkopávaní princípov trhovej ekonomiky, neplnení odporúčaní Európskej komisie a populizmu.
Avšak dokonca oficiálna agentúra EÚ Eurostat bola nútená konštatovať, že krajina prekonala recesiu: vláde sa darí zachovávať rozpočtový deficit v rámci žiadaných 3 % HDP a do konca roka sa očakáva obnovenie stabilného ekonomického rastu. Tak je teda niekedy predsa len oveľa výhodnejšie zachovávať nezávislosť svojej úverovej politiky?
“Prvá lastovička”?
“Maďarský ekonomický zázrak”, o ktorom už začali hovoriť niektorí experti, môže donútiť EÚ a iné inštitúcie k prehodnoteniu ich názorov na miesto a úlohu celej Východnej Európy. Veď, ako ukázali udalosti z posledných rokov, hlavný úder krízy neodniesli tieto krajiny, ale Grécko, Portugalsko, Španielsko a Írsko .
„Normatívy dohôd z Maastrichtu, kritériá zjednotenie krajín v eurozóne a kritériá efektivity práce jednotlivých inštitúcií poznajú všetci. Nikto ich ale neplnil. Finančné a ekonomické normy porušovali všetci, východní Európania však boli opatrnejší, než ich západní kolegovia v EÚ.”
„Západ prežíva krízu a nedostatok lídrov, hľadá odpovede na rad nových výziev ” – takto charakterizovalo terajšiu situáciu v Európe a v celom svete americkej vydanie The American Interest. Máme sa čudovať tomu, že jednotlivé európske krajiny sa pokúšajú riešiť vznikajúce problémy na základe vlastných predstáv a koncepcií? Maďarsko sa v tom stalo podľa všetkého “prvou lastovičkou”.
zf