Budapešť 11. novembra (TASR) – Predstavením slovensko-českého dokumentárneho filmu režiséra Adama Olhu Nový život sa dnes začal 21. ročník Prehliadky slovenských filmov v Budapešti, ktorá je spojená s odborným seminárom Slovenský film v sľubnej kondícii. Podujatie sa koná už tradične na pôde Slovenského inštitútu.
"Jeden z novembrových týždňov patrí každoročne v dvoch maďarských mestách slovenskému filmu. V Budapešti a v Segedíne sa tam pravidelne konajú prehliadka a seminár zamerané na prezentáciu našej kinematografie. Už 21. ročník Prehliadky slovenských filmov v Budapešti sa tento rok uskutoční od 11. do 13. novembra a Týždeň slovenskej kinematografie v Segedíne sa bude konať od 14. do 20. novembra," informovala TASR tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.
Budapeštianske a segedínske podujatia predstavia verejnosti filmy z obdobia posledných dvoch rokov, ktoré úspešne reprezentujú slovenskú kinematografiu na významných zahraničných podujatiach.
V oboch mestách maďarskí diváci uvidia filmy Môj pes Killer Miry Fornay, ktorý svoju úspešnú festivalovú cestu odštartoval na tohtoročnom rotterdamskom festivale, odkiaľ si odniesol hlavnú cenu.
Z hraných filmov v Budapešti premietnu aj druhý celovečerný film Juraja Lehotského Zázrak a snímku Mariany Čengel Solčanskej Miluj ma alebo odíď. Kolekciu celovečerných filmov doplnia dokumenty Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa, Nový život Adama Oľhu, Exponáty alebo príbehy z kaštieľa Pala Korca, Absolventi – Sloboda nie je zadarmo Tomáša Krupu a Hviezda Andreja Kolenčíka. Do programu sú zaradené aj animované snímky a dva filmové bloky poslucháčov Filmovej a televíznej fakulty bratislavskej VŠMU.
Významnou udalosťou bude premiérové medzinárodné uvedenie slovenského filmu Robinson a Crusoe režiséra Jána S. Sabola. Ide o celovečerný hraný experimentálny film, približujúci dvoch vojakov, slovenského a maďarského, ktorí sa ocitli na opustenom ostrove. Podľa slov režiséra "je jeho témou nekomunikácia či presnejšie komunikačná bariéra medzi nimi a z toho vznikajúce nedorozumenia. Jediným možným východiskom je ich vzájomná spolupráca." Film svojím zameraním a voľbou témy prispieva k zámeru oboch podujatí v Budapešti i v Segedíne, ktorým je nielen snaha predstaviť našu kultúru v zahraničí, ale aj poukázanie na vzájomné zbližovanie kultúr ako na jednu z možností spolupráce dvoch odlišných krajín.
Dva večery budapeštianskej prehliadky budú zamerané tematicky. Pod názvom Dva filmy z našej histórie sa premietne diskutovaná dokumentárna snímka Hodina dejepisu režiséra Dušana Trančíka za jeho osobnej účasti, ktorá skúma, ako vnímajú Trianonskú zmluvu maďarskí a slovenskí študenti gymnázií.
Uvedený bude aj dokument v réžii Anny Gruskovej Rabínka o Gisi Fleischmannovej, ktorá pomohla zachrániť tisíce Židov počas temnej kapitoly slovenských i európskych dejín.
Snímka z roku 1979 A pobežím až na kraj sveta o zdravotne postihnutom dievčati, ktorá vznikla na motívy prózy Márie Ďuríčkovej, bude súčasťou večera venovaného jej režisérovi pod názvom Pocta Petrovi Solanovi.
Týždeň slovenskej kinematografie v Segedíne podľa Nôtovej doplní dokumentárna snímka Adama Hanuljaka Chránené územie, približujúca život hercov banskobystrického Divadla z Pasáže. Filmy sa budú premietať s lektorskými úvodmi, divákom ich priblížia generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a filmový estetik a teoretik Peter Michalovič.