Agentúra Reuters podotýka, že takýto krok môže zvýšiť kritiku od niektorých partnerov Európskej únie. No vláda premiéra Viktora Orbána sa domnieva, že migrácia je jednou z najväčších hrozieb pre status quo v EÚ.
Konštrukcia z ostnatého drôtu je už na svojom mieste od roku 2015, kedy Maďarsko bolo nútené postaviť ju kvôli prílevu migrantov. Druhá bariéra by podľa vyjadrenia mala efektívnejšie zadržiavať prisťahovalcov a skúmať ich žiadosti o azyl. Pohraničné hliadky totiž naďalej monitorujú stovky ilegálnych hraničných vstupov za deň a vracajú späť desiatky prisťahovalcov, ktorým sa podarí prejsť.
Stĺpiky pre druhú hraničnú bariéru už stoja v blízkosti hraničnej stanice Kelebia a potrebný materiál bol tiež odoslaný aj na iné pohraničné miesta.
Vedúci Orbánovej vládnej kancelárie János Lazar minulý týždeň povedal, že vláda k tomu vyčlenila 38 miliárd forintov (v prepočte okolo 130 miliónov USD). Druhý hraničný plot bude zatiaľ iba na hranici so Srbskom a stavať sa začne, akonáhle tomu počasie dovolí, takže na konci jari by mal už stáť.
“Maďarsko bolo medzi prvými, kto si ctil pravidlá EÚ v ochrane schengenských hraníc, zastavovať, registrovať a oddeľovať utečencov od ekonomických migrantov,” dodáva vo vyhlásení maďarská vláda.