Budapešť 16. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
16. apríl je v zmysle rozhodnutia maďarského parlamentu z roku 2000 už 13 rokov Pamätným dňom maďarských obetí holokaustu
Pamätný deň maďarských obetí holokaustu si dnes pripomenuli najvyšší ústavní činitelia krajiny, ako aj predstavitelia parlamentnej opozície. Maďarský prezident János Áder sa poklonil pamiatke obetí genocídy židov pri ich pamätníku na budapeštianskom dunajskom pobreží.
Za spoločnú bolesť a stratu národa označil holokaust v liste adresovanom novému predsedovi Zväzu židovských náboženských obcí v Maďarsku Andrásovi Heislerovi predseda vlády Viktor Orbán. Podľa textu, z ktorého priniesla úryvky tlačová agentúra MTI, premiér zdôraznil význam duchovnej obnovy a vnímania maďarskej histórie ako celku.
“Bolesť maďarských židov je bolesťou každého Maďara. Aj keď hrôzy holokaustu dopadli na našich židovských krajanov, zničili ich životy, majetky, bola to spoločná bolesť a strata národa,” napísal Viktor Orbán. Súčasne ubezpečil židovskú komunitu v Maďarsku, že sa môže spoľahnúť na rešpekt, priateľstvo a ochranu vlády aj v budúcnosti.
16. apríl je v zmysle rozhodnutia maďarského parlamentu z roku 2000 už 13 rokov Pamätným dňom maďarských obetí holokaustu. Tento deň bol za týmto účelom zvolený v spomienke na začiatok procesu segregácie maďarských židov do get v roku 1944.
Lídri opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) i strany Spolu-PM, Attila Mesterházy a Gordon Bajnai, vo svojich stanoviskách nezabudli akcentovať kauzu pripravovaného pamätníka, odmietaného v súčasnej podobe židovskou komunitou, ako aj ľavicovoorientovanými maďarskými voličmi. Podľa prvého z nich takýto projekt neslúži spoločenskému zmieru, ale naopak vyvoláva napätie, “niet ideológie, ktorá by odôvodňovala zámer Orbánovej vlády, opodstatnenosť pamätníka, pravdu jeho obhajcov,” konštatoval Mesterházy. Podľa Bajnaiových slov ide o pokus o vnútenie pamätníka, ktorý sa usiluje zbaviť štát zodpovednosti.
mž