Budapešť 10. decembra (TASR) – Poslanci maďarského parlamentu dnes jednohlasne schválili zriadenie vyšetrovacej komisie, ktorá má preveriť maďarské súvislosti kauzy nezákonného odpočúvania americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA). Informovala o tom agentúra MTI.
Úlohou tohto osemčlenného výboru bude zistiť, či NSA odpočúvala osoby z maďarského politického, verejného a hospodárskeho života. A ak áno, na aké účely použila získané informácie, k akým informáciám sa dostala a či maďarské tajné služby získali informácie týkajúce sa prípadnej snahy o ovplyvnenie suverenity Maďarska.
Parlamentná komisia by sa mala zaoberať aj otázkou, či zahraničné záujmové skupiny niekoho v Maďarsku podporujú s cieľom presadenia svojich záujmov.
Predsedu novozriadeného orgánu nominuje vládna strana Fidesz, dvoch podpredsedov bude môcť navrhnúť predsedovia parlamentnej frakcie Fidesz a opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP). Traja členovia výboru budú z Fideszu, po jednom z Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), MSZP, Jobbiku a LMP, jeden člen komisie bude nezávislý.
Členmi výboru budú môcť byť iba poslanci s najvyšším stupňom národnobezpečnostnej previerky, to isté platí aj o expertoch, ktorých komisia požiada o spoluprácu pri vyšetrovaní, uviedla MTI.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 11. novembra vyhlásil, že odpočúvaním boli masovo porušované ľudské práva. Premiér v tejto súvislosti konzultoval so všetkými predsedami parlamentných frakcií.
Informácie, že NSA odpočúvala telefonické hovory v rôznych štátoch sveta, začali médiá zverejňovať 21. októbra, pričom sa odvolávali na dokumenty získané bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom.
Okrem iného z nich vyplýva, že NSA zaznamenala údaje o hovoroch vyše 70 miliónov francúzskych občanov, avšak na rôznych úrovniach monitorovala aj hovory v Rusku, Brazílii, Mexiku a Austrálii, najviac ale v Afganistane, Pakistane, Iráne, Saudskej Arábii a Iraku.