Budapešť 21. mája (TASR) – Maďarský ústavný súd dnes v Budapešti odmietol podanie ombudsmana Mátéa Szabóa v záležitosti štvrtej novely ústavy, informovala agentúra MTI. Ochranca ľudských práv namietal, že novelu možno z viacerých dôvodov považovať za neplatnú.
Ústavný súd v zdôvodnení uviedol, že podanie z pohľadu neplatnosti prijatej právnej normy nepovažuje za opodstatnené a z hľadiska obsahu ju vzhľadom na nedostatok kompetencií neskúmal.
Súd podotkol, že po prijatí nadchádzajúcich vykonávacích predpisov a zákonov k novele v prípade potreby preskúma interpretáciu príslušných ustanovení novelizovanej ústavy, ktoré musia spoločne tvoriť zosúladený systém s medzinárodným právom a záväzkami Maďarska v rámci Európskej únie.
Szabó koncom februára vyzval prezidenta Jánosa Ádera, aby zvážil podpísanie novely ústavy, pretože podľa jeho názoru tá ohrozuje fungovanie demokratickej rovnováhy. Hlava štátu novelu podpísala 13. marca a oznámila, že to bola jeho jednoznačná ústavná povinnosť.
Ombudsman sa na súd obrátil 23. apríla s tým, že voči novele ústavy možno namietať z formálneho aj procesného hľadiska. Na základe podaní, ktoré ombudsman v tejto súvislosti dostal, v podaní na súd okrem iného uvádza, že o viacerých pozmeňujúcich návrhoch k novele podaných na poslednú chvíľu v parlamente neprebehla plenárna diskusia.
Poslanci maďarského parlamentu schválili novelu 11. marca. Do ústavy vládne strany Fidesz a KDNP zakomponovali viaceré prechodné ustanovenia, ktoré ústavný súd vlani v decembri zrušil a obsahuje aj niektoré dávnejšie právne normy, ktoré podľa verdiktu ústavného súdu boli označené za protiústavné.
Novela vstúpila do platnosti 1. apríla.
Proti úprave ústavy sa uskutočnilo množstvo demonštrácií v Budapešti, ale aj v Bruseli. Novelu ústavy preveruje Európska komisia (EK) i Benátska komisia.