Budapešť 23. apríla (TASR/HSP)
Cenu Simona Wiesenthala, zakladateľa centra na vyhľadávanie nacistických zločincov, odovzdáva maďarská nadácia každoročne od roku 2008
Zástupkyňa riaditeľa gymnázia v Kalocsi, Gyöngyi Magóová Tóthová, spisovateľka a redaktorka Magda Horáková, ako aj archivár z Makó, Zsolt Urbancsok, si dnes v Budapešti prevzali tohtoročné ceny Simona Wiesethala za činnosť v oblasti zachovania pamiatky maďarského holokaustu.
Podľa agentúry MTI slávnostného aktu na pôde budapeštianskeho Pamätného centra holokaustu sa zúčastnil izraelský veľvyslanec v Budapešti, Ilan Mor, ktorý pripomenul, že pred 70 rokmi boli deportovaní židia z 1441 miest a obcí Maďarska.
“Priateľské a pokojné spolunažívanie židov a Maďarov bolo zneuctené nacistami a ich maďarskými kolaborantmi,” zdôraznil Mor, podľa ktorého židia považovali Maďarsko za svoju vlasť rovnako, ako každý iný Maďar.
Magóová Tóthová okrem iného vydala knihu o živote židov v Kalocsi a koordinuje činnosť skupiny študentov, ktorá sa stará o miestny židovský cintorín.
Horáková sa celý život zaoberala dokumentovaním života židovskej inteligencie z obdobia rokov 1909-44, vydala niekoľko publikácií. Podľa člena kuratória Nadácie centra dokumentovania holokaustu a pamätnej zbierky (Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány), Tibora Druckera, Horáková dodnes bojuje svoj boj proti ultrapravici a proti “vytvoreniu reinkarnácie Horthyho režimu”.
Urbancsok skúmal život miestnych židov v období rokov 1938-45 a v roku 2010 založil spolok Ármina Kecskemétiho, ktorého cieľom je zachovávanie pamiatky života židov v meste Makó. Cenu Simona Wiesenthala, zakladateľa centra na vyhľadávanie nacistických zločincov, odovzdáva maďarská nadácia každoročne od roku 2008.
mž