Budapešť 11. septembra (TASR) – Vedecké zázemie medzinárodného budovania protipovodňovej ochrany a ochrana vôd v podunajských krajinách sú hlavnými témami dvojdňovej medzinárodnej konferencie vodohospodárov, ktorá sa dnes začala v Budapešti.
Podujatie zorganizovala Maďarská akadémia vied v spolupráci so Stratégiou Európskej únie pre dunajský región. Vystúpia na ňom vládni predstavitelia dunajského regiónu, zástupcovia Európskej komisie zodpovední za regionálny rozvoj a vodné hospodárstvo, ako aj ďalší experti, informovala agentúra MTI.
Poznatky konferencie, na ktorú pricestovali účastníci zo 14 krajín vrátane Slovenska, plánujú využiť na budapeštianskom vodohospodárskom summite, ktorý sa bude konať od 8. do 11. októbra.
Štátna tajomníčka maďarského ministerstva zahraničných vecí Enikö Györiová pri tejto príležitosti vyhlásila, že existencia vodných zdrojov je výhodou danej krajiny, avšak súčasne aj obrovskou zodpovednosťou.
Podľa jej slov je potrebné prehĺbiť spoluprácu susediacich krajín, aby bolo možné spoločne čeliť čoraz častejším výzvam, ktoré prináša sucho, prípadne záplavy. Pripomenula, že Dunajská stratégia bola schválená na zasadnutí Európskej rady 24. júna 2011 práve počas maďarského predsedníctva v Európskej únii.
Dunajský región sa rozkladá na území 14 európskych štátov (osem členských štátov EÚ a šesť nečlenských – Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko, resp. Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Ukrajina a Moldavsko) a žije v ňom približne 110 miliónov ľudí.