Budapešť 8. februára (TASR) – Budapeštianskeho zhromaždenia pri príležitosti 69. výročia neúspešného pokusu prelomenia obkľúčenia Červenou armádou na Budíne zvyškami nemeckých obrancov a maďarských fašistov Ferenca Szálasiho sa dnes zúčastnilo 600-700 neonacistov, informovalo internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság.
Podľa denníka polícia, ktorá pôvodne všetky avizované zhromaždenia k tejto príležitosti zakázala, k neonacistom nepripustila protestujúcich antifašistov. Protestujúci proti zhromaždeniu radikálov sa zišli na viacerých miestach hlavného mesta. Na Hradnom vrchu zabránil šarvátke medzi skupinkou neonacistov a proti nim protestujúcich antifašistov policajný kordón.
Neonacisti, ktorí sa proti rozhodnutiu polície o zákaze zhromaždenia odvolali na súde, nedovolili prítomným médiám, aby snímali tváre zhruba 500 účastníkov. Boli to zväčša mladí muži oblečení v čiernych uniformách. K nim sa pridalo do 200 sympatizantov.
Rečníci na zhromaždení oslavovali maďarských a nemeckých vojakov, ktorí sa pokúsili prelomiť z hradu sovietske obkľúčenie. Podujatie vyvrcholilo kladením vencov k symbolickému pomníku obetí budínskych udalostí z roku 1945. Podujatie sa skončilo bez incidentov.
Dňa 11. februára 1945 sa zvyšky pôvodných asi 100.000 nemeckých a maďarských obrancov v sprievode stoviek civilistov pokúsili prelomiť obkľúčenie Červenej armády a cez kopcovitý terén z Hradného vrchu utiecť na západ.
"Deň cti", ako neonacisti spomienku na tieto udalosti nazývajú, si po prvý raz pripomenuli v roku 1997 tiež na Hradnom vrchu. V uplynulých rokoch polícia neumožnila, aby sa extrémisti pri tejto príležitosti zhromaždili v centre Budapešti, demonštrácie sa tak konali v okrajových častiach metropoly. Vlani sa však neonacisti už zhromaždili na ulici Vérmezö v centre Budína a teraz sa podľa Népszabadságu vrátili späť na budínsky hrad.