Budapešť 10. februára (TASR) – Maďarská ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) sa obráti na ochrancu ľudských práv Lászlóa Székelya, aby inicioval vyšetrovanie v otázke rozšírenia jadrovej elektrárne v Paksi. V reakcii na dnešné oznámenie, že prezident János Áder podpísal príslušný zákon, to povedala v Budapešti spolupredsedníčka LMP Bernadett Szélová.
Cieľom opozičnej iniciatívy podľa jej slov je, aby sa zákon o rozšírení elektrárne dostal pred ústavný súd. Szélová povedala, že je tragédiou, že Áder podpísal zákon, čím rozhodol o osude Maďarska na celé storočie.
"Prezident – podobne ako aj poslanci, ktorí o zákone hlasovali – zrejme o otázke rozširovania atómovej elektrárne nič nevie," zdôraznila.
LMP sa naďalej domnieva, že zákon je naďalej neplatný, pretože podľa informácií strany neboli vykonané žiadne štúdie vplyvu rozšírenia a nebola o ňom vykonaná ani verejná diskusia. LMP tiež vytýka, že najskôr bola podpísaná dohoda v Moskve, až potom tému prerokovala vláda.
Strany opozičného bloku Zomknutie avizovali na dnes večer fakľovú demonštráciu. V nedeľu sa na protest proti dohode s Ruskom vyštverala trojica aktivistov opozičnej aliancie Spolu-PM (Együtt-PM) na terasu prezidentského paláca.
Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.
Dokument schválili poslanci maďarského parlamentu 6. februára s hlasmi vládnych strán Fidesz a KDNP, podporili ho aj poslanci ultrapravicového Jobbiku. Prezident Áder príslušný zákon dnes podpísal.
Rusko v zmysle uvedenej dohody poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver, o ktorého výške ešte nepadlo rozhodnutie. Hornou hranicou je desať miliárd eur.