Nemajú to ľahké ani niektorí naši susedia. Napríklad, sa dramaticky mení situácia v Maďarsku. Vlani do Maďarska prišlo „iba“ 18,9 tisíc utečencov. V tomto roku ich bude oveľa viac. V priebehu tohto roku sem prišlo už vyše 40 tisíc utečencov a experti sa domnievajú, že do konca roku toto číslo narastie do takmer 50 tisíc. Podľa údajov migračných úradov Maďarska, tesne pred Novým rokov sem môže zavítať 2500 – 3000 Albancov, pretože, ako informujú, „je v pohybe celá jedna dedina.“
Experti zdôrazňujú, že polovicu z tých takmer 50 tisíc utečencov, ktorí v tomto roku prišli do Maďarska, boli práve kosovskí Albánci. Títo utečenci obyčajne prichádzajú do južných oblastí krajiny. Ekonomická situácia v Kosove je veľmi zlá a preto viacerí obyvatelia si hľadajú prácu v rôznych krajinách EÚ, hlavne v tých ekonomicky silnejších štátoch.
Zvyšok utečencov prichádzajúcich do Maďarska, tvoria väčšinou Afganci /asi 7,4 tisíc/ a Sýrčania /asi 6,6 tisíc/. Maďarský premiér Viktor Orbán v súvislosti so zvýšením počtu utečencov prichádzajúcich do Maďarska, zopakoval, že neplánuje liberalizovať imigračnú politiku. Nemieni ju však ani sprisňovať, pretože to nie je potrebné: väčšina utečencov v Maďarsku predsa nezostáva a cestuje ďalej.
Drvivá väčšina imigrantov používa Maďarsko /je to prípad aj Slovenska/ len ako priestupnú stanicu a smerujú ďalej – do bohatých štátov EÚ. Využívajú obrovskú výhodu únie: ak sa už raz dostanú do niektorej krajiny únie, potom môžu cestovať voľne do ktorejkoľvek inej krajiny EÚ.
eu