Budapešť zdôvodňuje krok, o ktorom informovalo prostredníctvom systému DubliNet kompetentné úrady SR, ako aj Belgicka, ČR, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Švédska a Veľkej Británie, “technickými dôvodmi”.
Kapacity krajiny, ktorá je spomedzi členských krajín únie najzaťaženejšou ilegálnymi prisťahovalcami, sa naplnili, hovorí sa v stanovisku maďarského rezortu vnútra, ktoré sprostredkovala tlačová agentúra MTI. Podľa agentúry bolo opatrenie prijaté na dobu neurčitú.
Maďarsko v duchu solidarity únie požiadalo členské krajiny dublinského systému, aby nespustili vopred naplánované transfery utečencov, respektíve aby neplánovali presun ďalších. Maďarské úrady pracujú na rozšírení príslušných kapacít, čo si však vyžiada určitý čas, vyplýva zo stanoviska rezortu vnútra v Budapešti.
Dublinská dohoda stanovuje kritériá, na základe ktorých sa určí krajina zodpovedná za preskúmanie žiadosti o azyl. To má zabrániť podávaniu viacnásobných účelových žiadostí o udelenie azylu vo viacerých členských štátoch EÚ.
Mienkotvorný rakúsky denník Die Presse citoval slová hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa, v zmysle ktorých maďarská vláda hľadá v súvislosti s problémom utečencov európske riešenie, avšak musí chrániť aj maďarské záujmy a občanov krajiny. “Loď je plná”, formuloval hovorca s tým, že Maďarsko má kapacitu na prijatie asi 2500 migrantov, avšak už teraz je ich v krajine 3000.
Rakúske ministerstvo vnútra neprijalo túto správu práve s radosťou. Šéfka viedenského rezortu vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v reakcii pre tlačovú agentúru APA uviedla: Kto naďalej chce mať Európu bez hraníc, musí dodržiavať pravidlá Schengenu. To znamená aj trvať na pravidlách Dublinu.
Rakúsko je pripravené pomôcť Maďarsku v tejto ťažkej situácii. Podporujeme Maďarsko aj 40 policajtmi na maďarsko-srbskej štátnej hranici. Je však jasné, že pomoc nemôže byť jednostranná, vyplynulo zo slov rakúskej ministerky vnútra.
Európska únia vyzvala Maďarsko, aby neodkladne objasnilo vypovedanie úpravy. Podľa nich Európska komisia v Bruseli ústami svojej hovorkyne pripomenula, že dublinský systém neumožňuje dočasné zastavenie transferov utečencov signatárskymi štátmi. Súčasne žiada Budapešť, aby neodkladne poskytla informácie o tom, čo robí pre vyriešenie problému s utečencami, ako aj špecifikovala charakter a rozsah v zdôvodnení uvedených “technických dôvodov”.