Budapešť 23. októbra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)
Ak by sa identita dotknutých neutajovala a začalo by sa voči nim nejaké konanie, bol by to podľa Lászlóa Valkiho krok vpred
Je nepochopiteľné, že v kauze zákazu vstupu šiestich vysokých maďarských štátnych úradníkov do USA kvôli korupcii zvolila maďarská vláda taktiku “zatĺkania” – je totiž isté, že ľudia na vedúcich pozíciách vedia, kto sú dotknuté osoby, a vedia aj to, čo spáchali, vyhlásil dnes v maďarskej komerčnej televízii ATV expert na medzinárodné právo László Valki.
Ak by sa identita dotknutých neutajovala a začalo by sa voči nim nejaké konanie, bol by to podľa Valkiho krok vpred. Takto vznikla patová situácia, v ktorej osoby na zozname zákazu vstupu do USA očakávajú, aby niečo povedali Američania, pretože tak by potom mohli porovnať postoj Spojených štátov.
Skutočnosť, že USA odmietli vstup šiestim občanom Maďarska, označil právnik za politický postoj. Ako poznamenal, to, že 21. októbra vo Washingtone maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa neprijal minister zahraničných vecí, ale “iba” jeho námestníčka pre európske záležitosti Victoria Nulandová, nie je len vecou prestíže.
“Maďarsko-americké vzťahy sa pokazili, na situáciu maďarskej demokracie poukazovali krátko po sebe bývalý i terajší prezident USA, predtým vzniesol kritiku aj šéf americkej diplomacie,” povedal Valki.
Hodnoteniu Maďarska neprospieva podľa neho ani prílišné priateľstvo s Ruskom: ide práve o to Rusko, tvrdí Valki, ktoré pred niekoľkými mesiacmi “napadlo” inú krajinu.
“Rusi zmenili 45 rokov trvajúce status quo,” zdôraznil právnik a dodal, že ak Maďarsko uzatvorilo zmluvu s takouto krajinou, prípadne s ňou rokuje o plynovode Južný prúd, medzinárodné spoločenstvo na to reaguje s nevôľou.
Szijjártó americkú diplomatku požiadal, aby vláda Spojených štátov poskytla dôkazy, ak maďarských občanov obviňuje z korupcie. Odpoveďou Nulandovej bolo, že vzhľadom na americké právne normy nie je možné poskytnúť detailnejšie informácie.
ml