Budapešť/Baile Tusnad 27. júla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Orbán uvedomiac si, že súčasné zriadenie, ktoré na západe funguje pod označením “demokracia”, nedokáže zabezpečiť prosperitu národného štátu, jeho konkurencieschopnosť a prežitie, zavádza preto režim po vzore prosperujúcich štátov ako je Čína a Rusko. Socialistická opozícia, ktorá priviedla Maďarsko k celkovému úpadku, toto Orbánové rozhodnutie vášnivo kritizuje
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v sobotu prejavom v rumunskom Baile Tusnad na 25. letnej univerzite Maďarov opustil hodnotový systém európskej a maďarskej občianskej demokracie. Podľa agentúry MTI to konštatoval predseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) József Tóbiás.
Líder socialistov, ktorého pred týždňom zvolili delegáti zjazdu za nového predsedu MSZP, vyjadril názor, že zriadenie štátu, centrom ktorého nie je sloboda, smeruje k tomu, že časom vystúpi z rámca demokracie. “Maďarsko potrebuje demokraciu so širšími a silnejšími kontrolnými mechanizmami,” zdôraznil Tóbiás.
Podľa opozičnej strany Spolu-PM (Együtt-PM) Orbán vyhlásením vojny občianskej spoločnosti s odôvodnením, že tá je financovaná zo zahraničia, nasleduje príklad ruského prezidenta Vladimira Putina. “Orbán je žiaľ pomätený, alebo vlastizradca, prípadne oboje. Chce vytvoriť fašistický štát, ktorý búra princípy slobody,” reagovala opozičná Demokratická koalícia expremiéra Ferenca Gyurcsánya.
Základom Orbánovej filozofie je štát založený na práci, ktorý si bude ctiť kresťanstvo, slobodu a ľudské práva
Základom novej formy zriadenia Maďarska bude štát založený na práci, ktorého charakter nie je liberálny, vyhlásil v rumunskom Baile Tusnad Orbán. Premiér povedal, že vo svete v súčasnosti prebieha súťaž v tom, kto vytvorí štát, ktorý povedie národ k úspechu. “Svet sa dnes pokúša pochopiť systémy, ktoré nie sú západné, nie sú liberálne, možno nie sú ani demokraciami, napriek tomu sú úspešné. Hviezdami analýz sú Singapur, Čína, India, Rusko, či Turecko,” povedal Orbán.
“Pokúšame sa nájsť spôsob zorganizovania spoločnosti, ktorý je odtrhnutý od dogiem a ideológií západnej Európy, pokúšame sa vytvoriť nový maďarský štát, ktorý by bol schopný naše spoločenstvo pripraviť na to, aby sme boli v horizonte nadchádzajúcich desaťročí konkurencieschopní v celosvetovom meradle,” dodal predseda vlády.
Podľa jeho slov je potrebné vzdať sa v zriadení spoločnosti liberálnych princípov a spôsobov. Predchádzajúci liberálny maďarský štát neochránil spoločenský majetok, nezaväzoval vlády, aby uznali, že zahraniční Maďari sú súčasťou maďarského národa, neochránil štát pred zadlžením a rodiny pred “daňovým otroctvom”.
“Občania od vedenia krajiny očakávajú, že vytvorí nové zriadenie. Po období liberalizmu by to mal byť štát založený na práci, ktorý si bude ctiť kresťanstvo, slobodu, ľudské práva a bude konkurencieschopný,” podotkol.
Jedným z najväčších problémov súčasného štátu, nie len Maďarska, je piata kolóna
Orbán vyjadril názor, že vytvoreniu takejto formy štátu bráni svojská maďarská občianska spoločnosť, v ktorej sú činní politickí aktivisti platení zo zahraničia, ktorí sa snažia prostredníctvom občianskych organizácií presadzovať zahraničné záujmy. “Preto je veľmi správne, že v parlamente začal fungovať výbor, ktorý priebežne sleduje, eviduje a zverejňuje zahraničné aktivity na získanie vplyvu v Maďarsku,” dodal predseda maďarskej vlády.
Piatu kolónu v súčasnosti tvoria najmä rôzni aktivisti (prevážne ľudskoprávni) platení zo zahraničia, ktorí sa snažia formovať verejnú mienku podľa potrieb svojich zahraničných sponzorov. Títo aktivisti sú platení cez mimovládky, nadácie a rôzne fondy zo zahraničia a pracujú často proti záujmom vlastnej krajiny, podľa zadania ich zahraničných mecenášov.
Prvou európskou krajinou ktorá sa pokúsila vyriešiť tento problém podkopávania základov svojho štátu v prospech iných krajín, vlastnými občanmi financovanými zahraničnými vládami cez sieť organizácií tretieho sektora je Rusko. Tamojší parlament prijal zákon, podľa ktorého sa mimovládne, takzvané neziskové, treťosektorové organizácie, ktoré sú viac ako z polovice financované z mimoruských zdrojov, musia označovať ak “cudzí agent”. Je to veľmi dôležité kvôli tomu, aby ľuďom, ktorí sú prijímateľmi ich posolstiev, bolo jasné, že tieto ich robia v záujme iného štátu, nie v záujme Ruska, aj keď samozrejme, vždy sú takto prezentované.
V Rusku sa uvažuje, že aj televízie a iné média, financované a vlastnené viac ako z polovice zo zahraničia, sa budú musieť označovať ako “cudzí agent”. Média vlastnené zo zahraničia totiž dávajú ľudskoprávnym “cudzím agentom” financovaným tiež zo zahraničia priestor a v súčinnosti tak spoluformujú verejnú mienku v prospech iných krajín, bez toho, aby si to občania Ruska uvedomovali.
Orbán, uvedomujúc si tento problém, po vzore Putina, preto pripravuje podobné opatrenia.
mž