Na priamu otázku porovnania so situáciou v Rakúsku hovoril kardinál Erdő o “západných rozdieloch”. Povedal, že väčšina migrantov, ktorí v súčasnosti do Maďarska prichádzajú, nechce v krajine zostať. “Aj azylové konanie sa zásadne odlišuje od rakúskeho a právne postavenie utečencov sa takmer denne mení,” kritizoval prímas hektické zmeny zákonov vládou. “Jasná stabilná právna úprava by bola nevyhnutne nutná.”
“Na rozdiel od Rakúska cirkvi v Maďarsku nie sú oprávnené prijímať azylantov. Je to zakázané. Ak by sme to napriek tomu robili, boli by sme prevádzačmi,” povedal Erdő doslova. Katolícka cirkev v súčasnosti vedie rokovania s vládou, aby mohla ubytovať utečencov. “Prichádzajú tu do úvahy viaceré objekty,” povedal arcibiskup Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.
Témou aj prenasledovanie kresťanov na Blízkom Východe
V oficiálnom komuniké maďarských biskupov sa núdza utečencov v krajine nevyskytuje, ale uvádza sa starosť o prenasledovaných kresťanov na Blízkom Východe. Je povinnosťou príslušných štátov, práva občanov brániť, uvádza sa v komuniké.
Kardinál Erdő však predtým na slávení Dňa maďarského patróna sv. Štefana (20. augusta) v budapeštianskej katedrále pripomenul, že krajina je v zmysle tohto svätca cudzincom otvorená a musí sa správať tak, že tí budú radšej bývať v Maďarsku, ako v nejakej inej krajine.
Oveľa ráznejšie sa k vlne utečencov v minulých dňoch vyjadril biskup Miklós Beer. Vláda zle komunikovala a cirkev pridlho mlčala, za čo sa “hanbí”, ako povedal biskup z Vácu. Biskup z Zrenjanina, László Németh, 31. augusta v pastierskom liste vyzval veriacich, „aby pre migrantov robili všetko, čo je možné, aby sa starali o všetkých núdznych ľudí a nevyužívali ich“. Jasne odsúdil aj nesvedomité “pašeráctvo ľudí”.
Zo strany maďarských katolíkov vznikli nedávno mnohé miestne iniciatívy, ako informoval pastoračný teológ András Mate-Tóth “Kathpress”. “Mnohé súkromné osoby denne pomáhajú migrantom a zaujímajú k tomu postoj aj na sociálnych sieťach.”
Kritiku maďarského plota na srbských hraniciach a iných politických opatrení vyslovila o. i. aj maďarská pobočka spoločenstva aktivistov za ľudské práva “Sant’Egidio”. Súčasnú ťažkú situáciu možno vyriešiť iba pokojom v domovských regiónoch utečencov, ako sa uvádza v stanovisku z 2. septembra.