Paríž 26. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
Veľmi ostré vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emanuella Macrona na adresu krajín V4, ktoré odmietajú povinné kvóty, prišli vo veľmi nevhodnej dobe, krátko po tom, čo na diaľnici A 16 zahynul poľský šofér, kvôli barikádam vytvorenými ilegálnymi migrantmi
Prezidentovi Macronovi leží v žalúdku hlavne Maďarsko a Poľsko, ktoré aj keď otvorene nepomenoval, bolo možné ľahko určiť v jeho interview, keď hovoril o novom “vyvstávaní autoritárskych režimov”.
Prezident Macron poskytol rozhovor ôsmim európskym denníkom, medzi ktorými bol denník Le Figaro a poľská Gazeta Wyborcza. Poliaci si však nenechali brnkať po nose a reakcia poľskej vlády sa veľmi rýchlo dostavila.
Olivier Bault, francúzsky korešpondent žijúci v Poľsku od roku 1993, prispievajúci do konzervatívneho týždenníka Rzeczy, komentátor pre Gazeta Polska Codzienne a prispievateľ pre Visegrád Post, informuje vo francúzskom Boulevarde Voltaire o reakcii poľskej vlády na vyhrážky prezidenta Macrona voči krajinám V4.
Bault v komentári uvádza, že reakcia prezidenta Macrona prichádza vo veľmi nevhodnej dobe, kedy na diaľnici A 16 zahynul poľský občan a to vďaka neochote francúzskej vlády dodržiavať svoje európske záväzky, kedže medzi hlavné piliere EÚ patrí voľný pohyb osôb a tovaru. Poľská vláda pripomenula, že neschopnosť nastoliť právo a bezpečnosť voľného pohybu v oblasti Calais, je zhlyhaním dodržiavania povinností voči svojim vlastným občanom a zároveň porušením európskych záväzkov a to vedome a počas viacerých rokov.
Novinár Bault označuje Marconovu reakciu voči štátom V4, ktoré obvinil z toho, že EÚ používajú ako „supermarket“, v tejto súvislosti ako „drzú“. Navyše, pokiaľ francúzsky prezident hovorí o porušovaní demokracie, “je to práve diaľnica A 16, kde sú demokracia a ľudské práva porušované, takisto ako v blízkosti Calais, v nelegálnych utečeneckých táboroch.”
„Tak ako ostatní európski šoféri, tak aj poľskí sa dlhodobo stretávajú s nebezpečenstvom, ktoré vládne v regióne Calais. Niektorí dopravcovia už odmietajú dodávať tovar do UK a Írska, práve kvôli panujúcej anarchii. Vďaka francúzskej laxnosti voči nelegálnym migrantom, je spoločný európsky trh a Európa bez hraníc iba fikciou. A to nehovoriac o prestíži Francúzska v zahraničí, ktorá utrpela obrovskú ranu,“ píše Bault.
Korešpondent informuje o reakcii poľského ministra vnútra Mariusza Blaszczaka, ktorý sa obrátil na svojho francúzskeho kolegu, ministra Collomba s požiadavkom skutočného zaistenia bezpečnosti pre ľudí cestujúcich do UK. Poľský minister ponúkol dokonca francúzskej polícii personálnu pomoc. Minister pripomenul Collombovi, že poľskí policajti sú prítomní na hraniciach medzi Maďarskom a Srbskom, medzi Bulharskom a Tureckom a takisto medzi Macedónskom a Gréckom.
„Je to tento spôsob, akým preukazujeme svoju solidaritu,” uvádza sa vo vyhlásení poľského ministra, ktorý odmieta obvinenia z nedostatku solidarity. Minister zároveň odmietol povinné kvóty, nakoľko “nechceme opakovať chyby spôsobené Európe pred niekoľkými desiatkami rokov, alebo Nemeckom v roku 2015, keď otvorilo hranice pre migrantov z Blízkeho Východu a severnej Afriky.”
Katarína Hanzlíková