Bratislava 21. februára (TASR) – Z pohľadu dejín a dokonca aj z pohľadu jestvovania Veľkej Moravy netrvalo pôsobenie Konštantína (Cyrila, pozn. TASR) a Metoda v stredoeurópskom priestore dlhý čas. Napriek tomu zanechalo stopy, ktoré rezonujú dodnes. Pri príležitosti dnešnej konferencie Bratia, ktorí zmenili svet – Konštantín a Metod na Bratislavskom hrade to povedal minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).
"Pre slovenskú históriu, ako aj pre dejiny ďalších slovanských národov, je mimoriadne dôležité, že žiaci a stúpenci solúnskych bratov zanechali po sebe pomerne rozsiahle literárne dielo. Popri umeleckej hodnote je aj nenahraditeľným zdrojom poznania našich najstarších národných dejín," dodal Maďarič.
Konferencia je súčasťou podujatí venovaných 1150. výročiu príchodu vierozvestov na Veľkú Moravu a zároveň avizuje otvorenie panelovej výstavy venovanej Konštantínovi a Metodovi, ktorú dnes sprístupnia na Bratislavskom hrade.
"Dnešná konferencia je jednou z akcií, ktorú naše múzeum pripravuje pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied. Jedným z výsledkov by mala byť aj veľká výstava vo Vatikáne tento rok," povedal pre TASR komisár výstavy, riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) – Historického múzea Branislav Panis.
"Každá konferencia by mala priniesť nejaký nový pohľad na problematiku, môžu ho priniesť aj jednotlivé príspevky. Podarilo sa nám vydať zborník z konferencie, návštevníci si ho môžu zakúpiť. Konferencia má urobiť odborný rámec výstave, pomôcť nám k prehĺbeniu vedomostí," dodal.
Historici na konferencii diskutovali o povahe cyrilo-metodskej tradície, nakoľko je autentická a o tom, kde má korene. "Po zániku Veľkej Moravy a vzniku uhorského štátu sa, samozrejme, tá tradícia prerušila. Ale bola obnovená v rámci národného obrodenia Slovákov. Tradícia tu už je niekoľko storočí a bolo by veľmi trúfalé hovoriť, že tu nebola. Niekoľko storočí je prítomná, ale, samozrejme, bolo tu obdobie, keď nebola taká živá a zachovala sa najmä v krajinách ako Bulharsko a Chorvátsko," poznamenal Panis.
"Tento rok je veľmi bohatý na podujatia, od odborných, výstavných až po cirkevné. My, ako múzeum, a prípadne Archeologický ústav, sa venujeme najmä tým odborným a prezentačným. Týmto spôsobom chceme domácim aj zahraničným návštevníkom sprístupniť odkaz Cyrila a Metoda," uzavrel.
UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.