Prioritou rokovaní budú projekty, ktoré sa týkajú vzájomného prepojenia krajín, infraštruktúry, ale aj skvalitnenia života občanov. S ČR sa takéto zasadnutie už uskutočnilo, a to koncom októbra 2012 v Uherskom Hradišti a v Trenčíne. Premiér Robert Fico nedávno avizoval, že najbližšie by sa malo zrealizovať na prelome februára a marca. Presný termín ešte nie je stanovený, čaká sa aj na zostavenie a potvrdenie nového českého kabinetu. “Je záujem z jednej aj z druhej strany, pretože prvé spoločné zasadnutie bolo veľmi obsažné a konkrétne, pričom sa chceme takto stretávať každoročne,” priblížil Lajčák.
V prípade Rakúska ide o novinku, pričom sa nestretne celá exekutíva, ale len niektorí určení ministri, ktorí majú rovnakú agendu. V podstate ide o podobný model, ako pri Maďarsku. V júli minulého roka predstavitelia exekutív diskutovali v Budapešti o dvojstranných projektoch v oblasti infraštruktúry a cezhraničnej spolupráce v kontexte intenzívnejšieho využívania eurofondov na roky 2014 až 2020. “O ďalšom termíne sa zatiaľ nehovorilo, ale nebola to vnímané ako jednorazová akcia,” avizoval minister.
Na zasadnutí vlád SR a Poľska sa koncom vlaňajšieho marca v Poprade hovorilo hlavne o príprave spoločnej kandidatúry na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022.
jf