Najväčšia nádej Angely Merkelovej, že dôjde k vyriešeniu utečeneckej krízy v Európe bez zatvorenia nemeckých hraníc, spočíva v dobrej vôli tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko, aby zabránilo utečencom vstúpiť do Európy, získalo miliardy z peňazí európskych daňových poplatníkov.
Avšak Erdogan chce predovšetkým podporu Západu pre svoju politiku v Sýrii. Tu má však turecký prezident zlé karty: Rusi a Američania trvajú na integrácii Kurdov, vrátane YPG. Erdogan ich naopak považuje za “teroristov” a je rozhorčený, že Spojené štáty prijali odlišný postoj k tejto otázke.
Angela Merkelová počas svojej návštevy v Ankare sľúbila vojenskú prítomnosť NATO v tureckých vodách. Merkelová hovorí o podpore Turecka v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Problém je v tom, že NATO je vojenská organizácia a nie Armáda spásy. Merkelová sa teda snaží poštvať NATO proti Rusom v Sýrii. Avšak bez výslovného poverenia z Washingtonu sú aj generáli NATO bezmocní.
Nemecko, Grécko a Turecko požiadalo NATO o námornú misiu v boji proti pašerákom utečencov. Tieto tri krajiny navrhli alianciu pred misiou námorného dozoru v Egejskom mori, ako bolo povedané v nemeckých vládnych kruhoch v stredu večer.
NATO by malo zvýšiť svoju prítomnosť v Egejskom mori, aby malo “jasnejšiu predstavu o situácii” a rozpoznalo vzory v akciách zločineckých gangov, tvrdí AFP. Tieto tri krajiny dúfajú, že partneri NATO podporia projekt vo štvrtok na zasadnutí ministrov obrany Aliancie a misia potom bude môcť začať čo najskôr. Nemecko, Grécko a Turecko požiadali ostatných partnerov NATO, aby poskytli lode, hlásia zdroje vo vládnych kruhoch. Dánsko to potvrdilo v stredu večer.
V skutočnosti však bude mať akcia, ak bude odsúhlasená, len symbolický účinok: nasadená bude námorná skupina Standing NATO Maritime Group 2. V tej sa v súčasnej dobe nachádza nemecká zásobovacia loď “Bonn” a cvičí v regióne s tureckými ozbrojenými silami. Vzhľadom na fakt, že námorná skupina už je v tomto regióne, mohla by byť nasadená rýchlo.
Je teda zrejmé, že NATO sa veľmi nehrnie do podpory pre Erdogana. Ale európski politici chcú urobiť všetko, aby sa zabránilo zlosti Erdogana. Ten v novembri hrozil otvorením hraníc pre utečencov do Európy, ak EÚ nebude reagovať na jeho požiadavky.
V tejto súvislosti sa od Turecka odvracia aj Francúzsko – hoci len slovne: keď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu obvinil vládu vo Washingtone zo zodpovednosti za násilie v regióne, odchádzajúci francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius položil otázku, či sa Spojené štáty skutočne zaviazali k ukončeniu konfliktu.
Francúzsky minister zahraničia Fabius povedal, že politika USA je nejasná. “Slová a žiadna akcia. Vidia to aj Rusi a Iránci.” Rusko a Irán podporujú Asada v boji proti rebelom. Rusko bojuje so svojimi spojencami ako jediná svetová mocnosť proti teroristom v regióne s odhodlaním. Moskvu dokonca chválila komisárka OSN Carla Del Ponteová.
Nie je jasné, či Merkelová chce Erdoganovu vážnu podporu – alebo chce len vyhrať čas: ak bude sýrska armáda naozaj schopná tlačiť späť rôzne teroristické skupiny, mohol by byť v Sýrii sprostredkovaný mier prostredníctvom Ruska a USA. Potom však budú rôzni teroristi a žoldnieri na úteku. V provincii Aleppo, ktorá je teraz pod kontrolou Sýrčanov, bojovali bojovníci z Čečenska, Uzbekistanu, Jordánska, Saudskej Arábie, Iraku a Egypta v pokuse o prevrat proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.