Waterloo 11 .januára 2017 (HSP/kath.net/pl/Foto:Tasr/AP-Oliver Ondráš )
„Liberálne cirkvi umierajú, konzervatívne cirkvi kvitnú.“ To je názov príspevku profesora religionistiky a kultúry, Dávida Millarda Haskella, z kanadskej Univerzity Wilfrida Lauriera, pre „Washington Post“
Už päť rokov skúma Prof. Haskell s kolegami vývoj 22 evanjelických cirkevných spoločenstiev v kanadskej provincii Ontario. Táto štúdia priniesla vyhodnotenie 2000 odpovedí členov farností a duchovných s výsledkom:
„Konzervatívna protestantská teológia s jej skôr doslovným uhlom pohľadu na Sväté písmo je bezpečným znamením rastu cirkvi. Naproti tomu liberálna teológia vedie k poklesu členov cirkvi.“
Štúdia okrem toho ukázala, že duchovní rastúcich spoločenstiev sú teologicky zvlášť konzervatívni, duchovní zanikajúcich spoločenstiev sa vyznačujú mimoriadnou teologickou liberálnosťou. U veriacich sa prekvapujúco táto súvislosť oslabuje, teologicky sa blížia skôr ku strednému postoju.
Profesor Haskell na univerzite vo Waterloo (Ontario) konštatoval tieto výsledky na konkrétnych číslach: Medzi opýtanými z rastúcich spoločenstiev súhlasí 93 percent duchovných a 83 percent veriacich s vetou: „Ježiš vstal z mŕtvych s pravým telom z mäsa a krvi a zanechal prázdny hrob.“ Zo zanikajúcich spoločenstiev s touto výpoveďou súhlasilo iba 56 percent duchovných, a z veriacich 67 percent. S vetou: „V reakcii na modlitby Boh robí zázraky,“ sa v rastúcich spoločenstvách stotožnilo pozoruhodných 90 percent duchovných aj veriacich. K súhlasu s tým sa v zanikajúcich spoločenstvách dokázalo prebojovať iba 44 percent duchovných. No z veriacich aj tam verí v Božie pôsobenie aspoň 80 percent.
Jeden z dôvodov rozdielneho vývoja spoločenstiev spočíva o. i. v rozdielnom výklade misijného poverenia Ježiša, ako uvádza Haskell. Štúdia ukázala, že duchovní rastúcich konzervatívnych skupín berú Ježišovo poverenie robiť misie doslova a preto považujú za „veľmi dôležité“ nekresťanov povzbudzovať k tomu, aby sa stali kresťanmi. Presne to však polovica liberálnych duchovných odmieta. Nepovažujú za žiadúce presvedčovať nekresťanov. Niektorí považujú za kultúrne necitlivé chodiť na misie so svojou vierou mimo svojho spoločenstva viery.