Bejrút 21. novembra (TASR) – Veľká koncertná sieň Americkej univerzity v Bejrúte bola miestom stretnutia diplomatov, predstaviteľov politického a spoločenského života Libanonu, členov Asociácie absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone, tunajších krajaniek s rodinami a veľkého počtu libanonských priateľov Česka a Slovenska.
Zúčastnili sa na úspešnom kultúrnom podujatí, ktoré pri príležitosti novembrových udalostí v bývalom Československu tento utorok spoločne zorganizovali veľvyslanec Slovenskej republiky pre Sýriu, Libanon a Jordánsko Ivan Surkoš a veľvyslanec Českej republiky v Libanone Svatopluk Čumba. V kultúrnom programe vystúpil jeden z najlepších folklórnych súborov južnej Moravy Danaj a slovenský tanečný súbor Čarovné ostrohy – známy doma i v zahraničí.
Už samotné otvorenie podujatia bolo pôsobivé a nápadité. Muzikanti súboru Danaj zahrali a zaspievali libanonskú štátnu hymnu v arabčine, na čo obecenstvo v preplnenej sále reagovalo búrlivým potleskom. Po českej a slovenskej hymne – takisto v živom prevedení súboru – vystúpili s krátkymi príhovormi obaja organizátori podujatia. Český veľvyslanec Svatopluk Čumba podčiarkol význam novembrových udalostí pre ďalšie napredovanie samostatných republík Česka a Slovenska. Veľvyslanec SR Ivan Surkoš začal svoj príhovor plynulou arabčinou, ktorou privítal oficiálne osobnosti politického, vojenského a spoločenského života Libanonu, predstaviteľov diplomatického zboru a všetkých prítomných – priateľov Česka a Slovenska. V krátkosti informoval o udalostiach v bývalom Československu pred 23 rokmi, ktoré viedli k zásadným demokratickým zmenám. Zároveň zdôraznil, že obe krajiny aj naďalej spája bohatá história, kultúrne dedičstvo a pretrvávajúca spolupráca. "Symbolickým vyjadrením priateľstva oboch krajín je aj tento slávnostný česko-slovenský večer," povedal.
Nasledoval hudobno-tanečný program, ktorý libanonské publikum odmeňovalo búrlivým potleskom. Úspech zožali najmä moravské ľudové piesne, zvlášť svetoznámy Macejko, a temperamentné kreácie "na ľudovú nôtu" tanečníkov súboru Čarovné ostrohy.
Spoločný česko-slovenský večer v Bejrúte sa vydaril a treba len dúfať, že po ňom budú nasledovať ďalšie. Pre libanonskú verejnosť je to nepochybne najlepší spôsob spoznávania kultúrnych tradícií oboch krajín.
(spolupracovníčka TASR Božena Farhatová) gon