Teroristi v Sýrii zaliezli do podzemných tunelov a na obrnených pickupoch sa preháňajú najmä tí z nich, ktorých to už na tejto Zemi nebaví a ktorí túžia po rýchlom stretnutí s huriskami na brehoch zurčiacich potokov raja.
Navyše rating USA na Blízkom východe výrazne poklesol, rastie však rating Ruska, Iránu i Sýrie. Autorita Ruska v geopolitike rastie, o pomoc v boji proti teroristom v posledných dňoch požiadal Rusko aj Libanon.
Libanonský minister Ali Chalil prehlásil, že jeho krajina sa nachádza v priamej vojne s medzinárodným terorizmom. Pripomeniem, že libanonské oddiely Hizballáhu úspešne bojujú proti teroristom z ISIL a an Nusry v Sýrii, členovia týchto teroristických organizácii však preniesli svoje aktivity aj na územie Libanonu.
Ali Chalil požiadal Rusko o pomoc aj pri riešení libanonskej vnútropolitickej krízy. Rusko na rozdiel od USA nepchá neustále svoje prsty do vnútorných záležitostí suverénnych štátov, podľa viacerých analytikov je však možné, že v tomto prípade Rusi urobia výnimku.
Libanon, ktorý leží medzi Sýriou a Izraelom, sa môže stať totiž novým útočiskom pre bandy “umiernenej opozície”, ktorá po porážkach v Sýrii uvažuje aj o úteku zo Sýrie do Libanona, odkiaľ by teroristi pokračovali v útokoch voči Sýrii aj neskôr.
Ruskí vojenskí odborníci sú si vedomí tejto hrozby a s libanonskými ozbrojenými zložkami a s libanonskou rozviedkou udržiavajú úzke kontakty a posilňujú spoluprácu, čo však znervózňuje USA, ktorým sa nepáči ani čoraz užšia spolupráca Ruska s Irakom či Líbyou.
Je však otázne, či Rusko, Libanon alebo Irán až tak veľmi zaujíma, čo sa USA páči a čo nie.
Branislav Krasnovský