Česká republika 21. júna 2014 (HSP/NV/Foto:TASR)
Sporný text vyšiel v Časopise zdravotníckeho práva a bioetiky
Ak je zrejmé, že sa matke narodilo postihnuté dieťa, zákon by mal umožniť lekárom, aby bez dovolenia rodičov rozhodli o ukončení života novorodenca. Uvedený názor napísal v článku odborného časopisu člen vedeckej rady ministerstva práce a riaditeľ Ústavu sociálnej práce pri Univerzite v Hradci Králové Miroslav Mitlöhner. Informáciu vo štvrtok 19. júna zverejnil český portál Novinky.cz.
Sporný text vyšiel v Časopise zdravotníckeho práva a bioetiky, ktorý vydáva Ústav štátu a práva Akadémie vied ČR. Mitlöhner sa v ňom zameral na právne a etické problémy s narodením veľmi ťažko postihnutých, ktorí nemajú nádej na zlepšenie stavu.
Podľa informácii portálu Novinky.cz Národná rada osôb so zdravotným postihnutím už vyjadrila svoje pobúrenie a jej predseda Václav Krása vyzval ministerku, aby Mitlöhnera z vedeckej rady ministerstva zdravotníctva odvolala. Na univerzite už o miesto prišiel – v stredu počas rokovaní s rektorom hradeckej univerzity Jozefom Hyndokom ponúkol rezignáciu, ktorá bola prijatá.
“Než zachraňovať netvora, radšej zabiť”
Mitlöhner v spornom článku píše, že zákon by mal napríklad stanoviť povinnosť žien ísť na potrat v prípade, že čakajú dieťa s ťažkým postihnutím “s ohľadom na prioritu záujmu spoločnosti na zdravú populáciu”. V prípade, že dieťa prišlo na svet s vážnym hendikopom, mal by o jeho osude rozhodnúť lekár, a to odhliadnuc od stanoviska rodičov.
Podľa autora, ak spoločnosť dokázala nájsť humánne riešenie, ktorým je v prípade odhalených problémov a vývojových chýb plodu potrat, mala by teda nájsť aj odvahu k ukončeniu života bezprostredne po narodení.
“Nápadnosť a mnohokrát bizarnosť týchto bytostí nespočetnekrát viedla k otázke, či je netvor vôbec ľudskou bytosťou a ako s ňou teda nakladať,” uvádzajú Novinky.cz vyjadrenie autora. Ťažkosti by podľa neho mohli byť s vymedzením toho, kedy je už človek považovaný za netvora.
Nacistické uvažovanie
Podľa Krásu z Národnej rady osôb so zdravotným postihnutím sú uvedené úvahy nacistickým uvažovaním a z lekárov by sa tak mohli stať nasledovníci doktora Mengeleho. Obsah článku navracia vnímanie ľudí s vývojovými chybami o desaťročia späť.
“Označovať ľudí s postihnutím v 21. storočí za netvorov je neprípustné. Keby sa jednalo o inú menšinu, dávno by už ľudia protestovali na námestiach. Pretože ide ale o invalidov, tak to nikoho netrápi,“ zverejnili Novinky.cz vyjadrenie Krásu. Úvahy o rozhodovaní bytia či nebytia by časom mohli byť nasmerované na vážne hendikepovaných dospelých ľudí či seniorov, ktorí sa nezaobídu bez intenzívnej starostlivosti, dodáva.
Článok bol súčasťou financovaného projektu, univerzita sa dištancuje
Mitlöhner vydával článok za výstup univerzitou riešeného európskeho projektu s názvom Rozvoj a podpora multidisciplinárneho vedecko-výskumného týmu pre štúdium súčasnej rodiny, aj napriek skutočnosti, že myšlienky boli zverejnené už skôr, v 80. rokoch.
“Je to hrubé porušenie etiky vedeckej práce. Rektor univerzity potrestal Miroslava Mitlöhnera finančným postihom a nariadil okamžitú kontrolu celého projektu,” uviedli Novinky.cz vyjadrenie Tikovského. Od 1. júla bude mať Ústav sociálnej práce dočasné vedenie a na miesto riaditeľa bude vypísaný konkurz.
Na Mitlöhnerov text kriticky zareagovalo v diskusii na webe www.socialniprace.cz aj jedenásť pedagógov Ústavu sociálnej práce.
ru