Po minulotýždňových voľbách do EP panujú obavy, že sa v ňom euroskeptické a krajne pravicové strany pokúsia vyvolať chaos vetovaním legislatívy a odmietnutím reforiem. To si však vyžaduje vytvorenie spojenectva voči proeurópskym skupinám, ktoré majú v parlamente stále rozhodujúce zastúpenie, píše agentúra DPA.
Na vytvorenie novej parlamentnej frakcie v EP je treba účasť najmenej 25 predstaviteľov zo siedmich krajín. Ochotu spolupracovať s FN už potvrdili holandská Strana pre slobodu (PVV) vedená Geertom Wildersom, talianska Liga severu (LN), Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a belgický Flámsky záujem (VB). Päť strán zatiaľ disponuje 38 poslancami.
Le Penová podľa vlastných slov nepochybuje o tom, že sa skupine podarí získať ďalšie dve ďalšie strany potrebné na založenie frakcie. O tom, s kým ohľadom tejto záležitosti rokuje, odmietla konkretizovať. Potvrdila však, že vylučuje spoluprácu s extrémistickými ultrapravicovými subjektmi, akými sú grécky Zlatý úsvit či maďarský Jobbik.
Doteraz existovalo v europarlamente sedem frakcií. Pravicové euroskeptické strany boli združené v skupine Európa slobody a demokracie (EFD), na čele ktorej stál britský politik Nigel Farage.
Farage, líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), agitujúcej za vystúpenie Británie z EÚ, sa dnes v Bruseli stretol s vodcom talianskeho protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) Beppem Grillom, s ktorým rokoval o možnom spojenectve.
mž