Moskva 28. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov neočakáva, že Spojené štáty splnia svoj záväzok o oddelení “teroristov” v Sýrii od tamojšej umiernenej opozície
Lavrov ďalej podľa agentúry RIA Novosti vysvetlil, že keďže v severosýrskom Aleppe nebadať náznaky oddeľovania sa umiernenej opozície od radikálnych islamistov, nastal čas považovať ich za oprávnený cieľ (útokov) zarovno s teroristami.
Poukázal na to, že Rusko a Sýria už desať dní v okolí Aleppa nepodnikajú žiadne nálety, takže za tento čas “bolo možné riešiť” delenie povstalcov “aspoň vo východnom Aleppe”.
Podľa Lavrova Rusko na základe svojich skúseností dospelo k záveru, že výzvy na vyhlásenia prímeria sú zakaždým len pokusom získať čas, aby si extrémisti vydýchli. “A oni to samozrejme aj využívajú,” dodal Lavrov.
Na margo útokov na humanitárne objekty v Aleppe, Lavrov uviedol, že v prípade podobných obvinení Rusko vždy predkladá fakty, zatiaľ čo Západ sa “špecializuje na tvrdenia skresľujúce skutočnosť”, čím “v podstate kryjú teroristov” – a tých treba zabíjať”.
“Kým naši západní partneri vedú protiteroristické boje len slovne, my sme plní odhodlania doviesť tento boj do konca aj v praxi,” vyhlásil Lavrov. Uviedol však tiež, že paralelne s bojmi sa Rusko bude snažiť aj o zlepšenie humanitárnej situácie.
Ruský minister súčasne poprel obvinenia na adresu Ruska, že nesie zodpovednosť za útok na školu v dedine Hás v sýrskej provincii Idlib, pri ktorom zahynulo 35 ľudí, z toho 22 detí. Predložené dôkazy označil Lavrov za vyfabrikované. Dodal, že ruské ministerstvo obrany zverejnilo fakty, ktoré popierajú účasť Ruska na incidente, ktorý by sa podľa viacerých západných štátov dal klasifikovať ako vojnový zločin.
Lavrov na tlačovej konferencii dodal, že Rusko je spolu s Irakom zainteresované na tom, aby islamisti z irackého Mósulu neprenikli do Sýrie. Preto bude Moskva na túto tému rokovať aj s USA a ďalšími členmi nimi vedenej koalície. Lavrov vyslovil obavy, že ak by k prieniku islamistov z Iraku do Sýrie došlo, výrazne by to zhoršilo vývoj tamojšieho ozbrojeného konfliktu. Lavrov podotkol, že práve v súvislosti s týmto rizikom sa zvyšuje dôležitosť koordinačného centra na boj s terorizmom v Bagdade.
Lavrov sa dnes v Moskve stretol so svojimi rezortnými kolegami zo Sýrie a Iránu, informovala agentúra AP.
Na úvod rokovaní Lavrov potvrdil, že Rusko bude naďalej podporovať sýrsku vládu. Západné štáty pritom podľa AP zvažujú uvaliť na oba tieto štáty sankcie v snahe zastaviť ich ofenzívu na východnú časť Aleppa, ktorú ovládajú protivládni povstalci. Útoky sýrskej armády podporovanej ruským letectvom vyvolali na Západe veľkú kritiku a pobúrenie, dodala AP.
Lavrov sa najprv stretol na separátnych rokovaniach so sýrskym ministrom zahraničných vecí Walídom Mualimom, potom prijal aj ich iránskeho rezortného kolegu Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorého krajina je ďalším kľúčovým spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Následne sa uskutočnilo trojstranné stretnutie.