Bratislava 2. marca (TASR/HSP – Ilustrácia HSP)
Žitňanská: Podanie trestného oznámenia Harabinom je zvrátené
Je to nenormálna a zvrátená situácia, ak na seba najvyšší predstaviteľ justície podáva na druhého trestné oznámenia. Pre TASR to dnes vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v reakcii na krok šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina, ktorý podal trestné oznámenie na troch sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.
“Táto situácia už naozaj navodzuje dojem, akoby základy právneho štátu boli hlboko otrasené. Čo si má myslieť normálny človek? Ako má dôverovať najvyššiemu alebo Ústavnému súdu?” pýtala sa opozičná politička.
Štefan Harabin podal trestné oznámenie na sudcov Juraja Horvátha, Ladislava Orosza a Sergeja Kohuta. Podľa oznámenia sú sudcovia ÚS podozriví zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. “Sudca nemôže pri rozhodovaní plniť politické priania politikov, aj keď bol predtým politik. Sudcovia, ktorí nerešpektujú zákony a Ústavu SR, nemôžu obliekať talár – nech sa vrátia do politických strán,” vyhlásil Harabin.
Máva papierom z Európskeho súdu, kde “proti nemu” stálo jeho ministerstvo
Spomínaní ústavní sudcovia boli podľa stanoviska NS SR v minulosti v konaní pred Ústavným súdom SR voči jeho osobe v rôznych prípadoch zaujatí. “Jeden z nich – Sergej Kohut sa dokonca nechal sám bez námietky vylúčiť. Pri disciplinárnom konaní, ktoré podala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská 18. novembra 2010, však už podľa oznamovateľa úmyselne neoznámili svoju zaujatosť pre negatívny pomer k osobe Štefana Harabina a aj napriek tomu rozhodovali o jeho disciplinárnom postihu,” píše sa v stanovisku NS.
Harabin trestné oznámenie opiera aj o právoplatné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu z 20. novembra 2012 o jeho sťažnosti proti Slovenskej republike. Podľa tohto rozhodnutia nebolo o disciplinárnom návrhu exministerky Žitňanskej proti Harabinovi rozhodnuté nestranným súdom. Hlavným posolstvom rozhodnutia pre Slovenskú republiku je, že princíp funkčnosti pléna Ústavného súdu (ÚS) SR nemôže prevýšiť právo každého občana na nestranný a nezávislý súd. O disciplinárnom návrhu v pléne ÚS SR totiž rozhodovali aj sudcovia, ktorí boli z rozhodovania v iných Harabinových prípadoch vylúčení.
Čakal 150.000 eur, ale priznali mu 3000
Predsedníčke ÚS SR Ivette Macejkovej bola doručená kópia trestného oznámenia 28. februára. “Vzhľadom na obsiahlosť tohto dokumentu sa predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky k jeho obsahu vyjadrí až po jeho preštudovaní,” uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.
Harabina potrestal Ústavný súd 70-percentnou zrážkou z platu na jeden rok za to, že nevpustil kontrolu z ministerstva financií na Najvyšší súd. Preto sa obrátil na ESĽP, lebo podľa neho bolo porušené jeho právo na nestranný súd. To Európsky súd 20. novembra 2012 uznal a odporučil, aby Ústavný súd SR o vine Harabina rozhodol znovu. Harabinovu požiadavku o náhrade nemajetkovej ujmy vo výške 100.000 eur a ušlého príjmu vo výške 50.000 eur ESĽP zamietol, priznal mu náhradu iba 3000 eur. Exministerka Žitňanská podala voči Harabinovi spolu štyri návrhy na disciplinárne potrestanie.
Eseročka sa rozhodla paralyzovať ústavný súd
Ústavnému súdu (ÚS) Slovenskej republiky bolo od 1. januára 2013 doručených 9.688 sťažností od jedinej právnickej osoby spoločnosti P., s. r. o., v ktorej namieta najmä porušenie svojich práv. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.
„Kancelária ÚS nemá dostatok personálnych, technických ani finančných kapacít na spracovanie takého vysokého počtu podaní v krátkom čase, preto v priebehu prvých dvoch mesiacov tohto roku zabezpečovala vlastnými zamestnancami a zamestnancami, s ktorými boli uzavreté dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, takzvanými dohodármi, aj v dňoch pracovného voľna úkony, ktoré súvisia s registráciou týchto sťažností a s ich prípravou na náhodné pridelenie sudcom spravodajcom na rozhodovanie,“ doplnila Pančurová.
Dodala, že v priebehu mesiaca február spomínaná právnická osoba podala ďalších 337 sťažností. „26. februára bolo od tej istej právnickej osoby spoločnosti P., s. r. o. doručených 10.352 doplnení jej predchádzajúcich sťažností,“ podčiarkla hovorkyňa ÚS.
Ústavné práva sú ústavné práva. Skladať sa budú daňoví poplatníci
Vzhľadom na to, že ÚS nedisponuje materiálnymi, technickými, personálnymi ani finančnými prostriedkami na spracovanie takého enormného počtu podaní, bude musieť nielen za pomoci zamestnancov Kancelárie ÚS, ale aj zamestnancov, s ktorými budú uzavreté dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, znova aj v dňoch pracovného voľna opäť pečiatkovať, skenovať, lustrovať, registrovať a kompletizovať všetky sťažnosti od tejto jedinej právnickej osoby, aby mohli byť pridelené sudcom spravodajcom.
„Takýto obrovský počet sťažností je náročný nielen na technické spracovanie, ale spája sa s ním aj neprimerané zvyšovanie finančných prostriedkov Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky. Spracovanie doplnení podaní bude znamenať ďalšie mesiace nadmernej záťaže zamestnancov Kancelárie Ústavného súdu SR a následne aj sudcov,“ uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.Toto enormné množstvo sťažností a ich doplnení podľa nej výrazne obmedzuje rozhodovaciu činnosť sudcov ÚS, pretože napriek tomu, že ide o sťažnosti od jedinej právnickej osoby, každú sťažnosť musia posudzovať individuálne. „ÚS preto vníma takéto hromadné podania, a predovšetkým ich doplňovanie, za šikanózne a hraničiace so zámerom úmyselne paralyzovať predovšetkým rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu“, zdôraznila Macejková.