“Občania tých štátov, kde si Slováci nemajú možnosť kúpiť pôdu, nebudú si môcť kúpiť pôdu ani na Slovensku. Sú to krajiny, s ktorými máme v tomto ohľade veľké problémy, ako je Albánsko, Macedónsko či Rusko,” uviedol pre TASR šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).
Podstatou pripravovanej novely zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy pre poľnohospodárske využitie je podľa neho aj zásada, že ak by v SR chcel pôdu kúpiť niekto iný, ako subjekt, ktorý dlhodobo pôsobí v poľnohospodárskych činnostiach na Slovensku, tak sa mu nákup pôdy skomplikuje.
“My v žiadnom prípade nevieme zakázať predaj pôdy špekulantom alebo pre zahraničných investorov, môžeme ho však veľmi skomplikovať. Sú štáty EÚ, ktoré dokážu predaj pôdy aj zakázať. Napríklad Maďarsko si zadefinovalo v prístupovom procese do EÚ pôdu ako národné dedičstvo, čiže pri jej ochrane vie uplatňovať iné ochranné mechanizmy,” priblížil.
Slovensko si však v prístupovom procese pôdu bohužiaľ zadefinovalo len ako tovar. “Keď je pôda tovarom, musí sa podriadiť všetkým pravidlám WTO (Svetovej obchodnej organizácie, pozn. TASR) ako tovar,” upozornil. MPRV SR však podľa neho pripravilo taký model nadobúdania pôdy, ktorý by komplikoval prevod vlastníctva pôdy na tretie osoby nepôsobiace na pôde.
“Na jednej strane však nechceme obmedzovať, či komplikovať prevody tam, kde je kupujúcim obhospodarovateľ pôdy. V prípade, že by však do nadobúdania pôdy vstupoval subjekt, ktorý by nehospodáril na pôde, vtedy nadobúdanie pôdy budeme komplikovať,” dodal.
jf