V čase štvrtkového príletu ruského prezidenta Vladimira Putina do Budapešti bol uzatvorený maďarský vzdušný priestor.
Šéf Kremľa priletel jedným z troch strojov Iljušin Il-96-300, ktoré vzlietli v rôznom čase a z rôznych ruských letísk. Ktorým z nich letel Putin, je z bezpečnostných dôvodov prísne tajné. Užšie centrum maďarskej metropoly polícia hermeticky uzavrela. Na príjazdových cestách od Medzinárodného letiska Ferenca Liszta k budove parlamentu na Kossuthovom námestí platil zákaz parkovania, na niektorých miestach už od utorka. Kanalizačné poklopy polícia privarila. Niektoré školy a reštaurácie vôbec neotvorili.
Návšteva Vladimíra Putina:
Rokovania sa týkali energetiky, vzdelávania, ťažkého priemyslu, ale aj investícií v oblastiach farmaceutiky a poľnohospodárstva, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého Maďarsko čaká na posledné povolenie od Európskej únie, aby spustilo projekt rozšírenia jadrovej elektrárne v Paksi. Rusko a Maďarsko podpísali dohodu o výstavbe dvoch ďalších reaktorov v januári 2014. 80 % nákladov projektu bude financovaný úverovou linkou z Ruska vo výške 10 miliárd eur a prácu vykonajú ruskí jadroví vedci. EÚ schválenie projektu blokuje.
Maďarský premiér Viktor Orbán odsúdil obmedzenia uvalené zo strany EÚ proti Rusku kvôli konfliktu na Ukrajine. Problém, ktorý nemá ekonomickú povahu, “nemôže byť riešený hospodárskymi opatreniami,” uviedol Orbán po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Budapešti. Zároveň kritizoval “anti-ruskú atmosféru” na Západe. Putin označil Maďarsko za “spoľahlivého partnera” v Európe.
Šéf maďarskej diplomacie poznamenal, že v uplynulých rokoch bolo Maďarsko západnými krajinami ostro kritizované za pragmatické vzťahy s Ruskom, dnes sa však o takéto vzťahy usilujú aj vtedajší kritici. Postojom Maďarska je to, že sankcie voči Rusku politicky zlyhali a hospodársky spôsobili vážne škody nielen Rusku, ale aj Európe, preto najlepšie by bolo sankcie voči Rusku zrušiť.
V čase návštevy Vladimíra Putina v Maďarsku, náš prezident Andrej Kiska telefonoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Informoval sa o aktuálnom vývoji na východe Ukrajiny a vyjadril veľké znepokojenie nad eskaláciou násilia, ktoré spôsobuje ďalšie obete a utrpenie predovšetkým civilného obyvateľstva. Kiska zopakoval, že Slovensko na Ukrajinu nezabúda a takisto, že je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo venovalo vývoju na Ukrajine dostatočnú pozornosť. Bez ukončenia ozbrojeného konfliktu nemôže podľa prezidenta Ukrajina úspešne pokračovať v reformách a obnove krajiny. Prezident Kiska súhlasil s Porošenkom, že čo najskoršie zavedenie bezvízového režimu zo strany EÚ bude veľkým povzbudením pre občanov Ukrajiny.
Putinove vyjadrenie k situácii na Ukrajine: