Mukačevo 6. apríla 2017 (HSP/Foto:mukachevo.net)
Ukrajinská tajná služba SBU si predvolala na výsluch poslanca mestskej rady v Mukačeve Roberta Ivanča, ktorý navrhol vrátiť Zakarpatskej oblasti názov Podkarpatská Rus. O prenasledovaní Ivančo informoval na sociálnej sieti.
Poslanec uvádza, že on iba žiadal, aby ukrajinská moc dodržiavala zákon „O dekomunizácii” a zriekla sa názvu „Zakarpatie“, ktorý, podľa jeho mienky, vymysleli sovietski komunisti. Ivančo sa sťažuje: „Bolo začaté trestné stíhanie kvôli článku, ktorý som napísal na stránke na FB, kde som žiadal, aby názov nášho kraja bol zosúladený so zákonom Ukrajiny „O dekomunizácii“. Aby slovo, ktoré vymysleli komunisti na čele so Stalinom – „Zakarpatie“ – zmenili na historický názov – Podkarpatská Rus. Nazdávam sa, že dodržanie ukrajinských zákonov je povinné pre všetkých občanov Ukrajiny. Nechápem, prečo na základe požiadavky dodržiavať ukrajinské zákony začínajú trestné stíhanie? Oznamujem, že to považujem za prejav nátlaku na seba pre moje o zákon sa opierajúce presvedčenie v súvislosti s dodržiavaním ukrajinských zákonov,“ vyhlásil Ivančo.
Pripomíname, že ešte v roku 1991 sa v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny konalo referendum, na ktorom výrazná väčšina jeho účastníkov hlasovala za to, aby oblasť nadobudla autonómny štatút. Kyjev už vyše štvrťstoročia ignoruje výsledky tohto referenda.
V meste Mukačevo sa práve teraz ukrajinská moc rozhodla urobiť cvičenie potlačenia masových protestov na Podkarpatskej Rusi, ktorá bola v období medzi dvoma svetovými vojnami súčasťou Československa. Na cvičení sa zúčastnilo niekoľko stoviek príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, medzi nimi aj príslušníci Nacionálnej polície a Nacionálnej gardy. V oficiálnom oznámení sa hovorí, že sa cvičili „v streľbe zo samopalu, zdokonaľovali sa vo fyzickej obrane a zaobchádzaní so špeciálnymi prostriedkami. Namodelovali si situáciu masových protestov, v priebehu ktorých ochrancovia zákona pacifikovali a zatýkali osoby, ktoré boli ohrozením pre iných účastníkov masových podujatí.“
V historicky významnom meste Mukačevo má svoj hlavný stan aj miestny oligarcha a miliardár Viktor Baloga, ktorý sa angažuje vo vysokej ukrajinskej politike. Momentálne vystupuje ako poslanec Verchovnej rady. Baloga v poslednej dobe kritizuje Petra Vaľcmana-Porošenka. Prezidentský tábor sa zasa Balogovi mstí tak, že sa vyhráža preskúmaním informácií o jeho údajnom dvojitom občianstve.
Ba čo viac, pred časom niektoré médiá pripisovali Balogovi kontakty s niektorými rusínskymi organizáciami na Podkarpatskej Rusi, ktoré sa údajne osobitne zaktivizovali počas vyjednávania zakarpatského oligarchu s Kyjevom.
7. apríla to sú tri roky, čo prepukli masové protesty na Donbase, ktoré vyústili do vyhlásenia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. V týchto oblastiach, teraz už republikách, mala história zrážky oblasti s centrom v niečom podobný rukopis ako niektoré prvky napätia medzi Kyjevom a Podkarpatskou Rusou. Na Donbase pred troma rokmi sprvu miestna „elita“ zo Strany regiónov vyvíjala nátlak na pučistov v Kyjeve použijúc ako baranidlo národné protesty, no po čase stratila kontrolu nad vodcami Ruskej jari. Čaká nás niekoľko desiatok kilometrov východne od Michaloviec podkarpatskoruská jar?
Netreba však zabúdať, že na Podkarpatskej Rusi okolo 150 000 občanov Ukrajiny s utajovaným maďarským pasom čaká na veľkomaďarskú jar. V súvislosti s dianím na západnej Ukrajine sa už dávno angažuje aj Rumunsko, o Poľsku ani nehovoriac. Jediný pasívny subjekt v kauze Podkarpatská Rus je – Slovensko. Slovenská vláda sa namiesto toho, aby sa snažila výraznejšie podporovať slovenskú menšinu na Podkarpatskej Rusi a všetkých sympatizantov Slovenska a usilovala nadobudnúť väčší regionálny vplyv na území nášho východného suseda, sústreďuje na posielanie slovenských vojakov na hranicu s Ruskom, na vyhrážanie sa Británii za to, že sa opovážila opustiť bruselský chomút a na výrobu nových a nových eurohujerských vyhlásení.
Vladimír Mohorita