Kurdské jednotky a ozbrojení dobrovoľníci 30. decembra oslobodili 3 obce. Jednotky 67. brigády 11. mechanizovanej divízie sýrskej armády za podpory ďalších jednotiek začali útok na východe provincií Hama a Homs. V provincii Hama vojaci sýrskej armády oslobodili 7 obcí – Muktat, Zor Siraihin, Džinan, Al-Sarumia, Raabun, Al-Muhraz a Al-Muradia. Už v novom roku – 1. januára sýrska armáda oslobodila dedinu Džarnia.
Darí sa aj kurdským povstalcom a jednotkám „Síl demokratickej Sýrie“, ktoré v okolí mesta Aazaz oslobodili 3 dediny – Tanab, Tat a Maras. Kurdi si pod svoju kontrolu prevzali tepláreň Tisrin, ktorá zabezpečuje elektrickou energiou mesto Aleppo, takzvanú hospodársku metropolu Sýrie. V piatok, 1. januára, vládni vojaci odrazili niekoľko protiútokov nepriateľa na západe a juhu od Aleppo – v okresoch El-Mansur a Rasidin.
Medzitým o osude Sýrie sa rozhoduje nielen na frontoch, ale aj za diplomatickým stolom. V Ženeve o budúcnosti Sýrie začnú rokovať 25. januára zástupcovia sýrskej vlády, viacerí predstavitelia opozičných subjektov a medzinárodní sprostredkovatelia. Ešte pred Vianocami Bezpečnostná rada OSN sa jednohlasne zhodla, že formálny dialóg znepriatelených strán v Sýrii sa začne v januári 2016. Konkrétny dátum, 25. januára, oznámil osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.
V súlade s predvianočnou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN v priebehu 6 mesiacov by mala byť sformovaná nová sýrska vláda. Tá pripraví novú ústavu, na ktorú dohliadne OSN a na základe ktorej sa do 18 mesiacov uskutočnia ďalšie voľby. Viacerí vedúci predstavitelia v OSN prízvukujú, že je to vlastne prvá rezolúcia, ktorá sa zamerala na politické riešenie krízy. Potvrdil to na tlačovke aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
„Cestovnú mapu“ na ukončenie občianskej vojny napísali spoločne ruskí a americkí diplomati. Dokument sa do veľkej miery sústreďuje na finančné toky a na sankcie voči teroristom z tzv. Islamského štátu. Preto sa ešte pred Vianocami Bezpečnostná rada zišla za bezprecedentnej účasti ministrov financií. Vtedy ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin uviedol, že nie všetky štáty sankcie voči islamistom skutočne presadzujú.
Na rezolúciu z 18. decembra nadviazala Bezpečnostná rada 22. decembra ďalšou, v ktorej bojujúcim stranám pripomenula ich humanitárne záväzky. V okupovaných oblastiach zostáva v obkľúčení a bez zásobovania 400 tisíc Sýrčanov. Za takmer päťročné trvanie konfliktu z krajiny utieklo už 4,3 milióna obyvateľov. OSN konečne začína presadzovať politické a nie vojenské riešenie konfliktu v Sýrii – samozrejme, s tým, že Islamský štát bude z územia Sýrie navždy „vyhostený“.
Eugen Rusnák