Bratislava 10. februára (TASR) – Múzeum zločinov a obetí komunizmu sa pre návštevníkov oficiálne otvorí 25. marca, teda v deň, keď si verejnosť pripomína 25. výročie Sviečkovej manifestácie. Od novembra minulého roka funguje v skúšobnej prevádzke.
František Neupauer z OZ Nenápadní hrdinovia, ktoré múzeum zriaďuje, tvrdí, že stále hľadajú podporovateľov, aby múzeum mohlo mať aspoň jedného stáleho zamestnanca. "Zatiaľ všetko funguje na práci viacerých dobrovoľníkov," povedal pre TASR. V súčasnosti je otvorené každý štvrtok od 9.00 do 15.00 h. Múzeum sídli na Námestí slobody pri novej budove Úradu vlády.
"Naše múzeum bude ponúkať priestor na stretnutie mladých ľudí s bývalými politickými väzňami. Chceme zároveň zaznamenávať pohľad tých, ktorí žili v čase neslobody," povedal pre TASR Neupauer. Nemenej dôležité budú podľa neho aj konkrétne predmety súvisiace s totalitným režimom, pričom najväčšiu pozornosť budú venovať jeho obetiam. "Naším cieľom je postupne predstavovať tieto príbehy, a to nielen pohľadom historikov, ale aj mladých ľudí. Cez projekt Nenápadní hrdinovia máme očami 200 mladých ľudí zaznamenaných už skoro 80 príbehov ‘nenápadných hrdinov’," dodal predseda OZ.
Dodáva, že múzeum nie je naviazané na miesto. Mladých ľudí, ktorí múzeum navštívia, chce zaviesť k budove "U dvoch levov", alebo k budove "februárky". "V týchto budovách boli ľudia perzekvovaní, a preto tam chceme predstaviť príbehy tých, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu," objasnil Neupauer.
Múzeum už počas skúšobnej prevádzky navštívili ľudia zo susedného Maďarska, ale aj z Nikaraguy či Papua Novej Guiney. Prezrel si ho disident a bývalý člen KDH František Mikloško, líder kresťanských demokratov Ján Figeľ, predseda Konfederácie politických väzňov Anton Srholec či biskup Róbert Bezák.