Bratislava 12. septembra (TASR) – Slávnosť pri príležitosti 80. narodenín literárneho vedca, kritika, esejistu Milana Hamadu pripravilo dnes o 18.00 hodine v bratislavskom kultúrnom centre Dunaj občianske združenie literarnyklub.sk. "Milana Hamadu považujem za veľmi výrazného kritika svojej spisovateľskej generácie a tiež veľmi kriticky zmýšľajúceho človeka, ktorý veľmi briskne vo svojich komentároch a glosách kritizuje súčasnú spoločnosť," uviedol pre TASR vydavateľ a predseda klubu Koloman Kertész Bagala, ktorý sa pri príležitosti jubilea významného vedca a profesora literárnej vedy rozhodol vydať súborné dielo zachytávajúce všetky jeho štúdie, rozhovory, komentáre k rôznym spoločenským udalostiam, kritiky, recenzie literárnych diel a spisovateľov a tiež kultúrne úvahy.
Kompletné štvorzväzkové dielo prvého laureáta Ceny Dominika Tatarku tvoria tri knihy – Kritické komentáre Milana Hamadu (1989 – 2011) a publikácia rozhovorov Odpovede. "Týmto si uctíme životné dielo profesora Hamadu, aj celkový život a postoje. Vždy bol kritickým komentátorom diania, po okupácii v 1968 mal zakázané pracovať a bol dlho perzekvovaný za svoje postoje, aj to je na ňom veľmi významné," doplnil Bagala.
Publikácie Milana Hamadu do života uvedú Peter Zajac a Fedor Matejov, ktorý sa o autorovi vyjadril: "Milan Hamada je zrejme jediný integrálny kritik povojnovej slovenskej literatúry". Besedu s jubilujúcim profesorom bude uvádzať literát Vladimír Petrík, ktorý o Hamadovi povedal: "V 60. a 90. rokoch vystupoval ako ofenzívny humanista nezmierený s daným stavom vecí v spoločnosti a kultúre. Najvyššou hodnotou mu bola (a zostáva) slobodná ľudská osobnosť".
Čerstvý osemdesiatnik Milan Hamada patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti literatúry za posledných 40 rokov. Svoje dielo pre TASR komentoval slovami: "Ako mi pribúdajú roky, tak si uvedomujem, že som neurobil toľko, koľko by som bol mal urobiť. Nie som až taký veľmi spokojný so svojou prácou, žiadalo by sa urobiť viac, ale už je neskoro, už môžem len tak zavzdychať – škoda strateného času".
Milan Hamada sa narodil 9. septembra 1933 vo Veľkej pri Poprade. Maturoval v roku 1952 na gymnáziu v Kežmarku, študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave slovenčinu, literárnu vedu a ruštinu (1952 – 1957). Bol redaktorom vo vydavateľstve Osveta v Martine, od roku 1954 ašpirantom v Ústave slovenskej literatúry SAV, kde pracoval do roku 1972 ako vedecký pracovník. V rokoch 1969 – 1970 externe prednášal slovenskú literatúru na Pedagogickej fakulte UK v Trnave. V roku 1969 sa stal šéfredaktorom Literárneho života, ten však po niekoľkých číslach komunistický režim zakázal. V 1972 musel po previerkach z Ústavu slovenskej literatúry SAV odísť a mal zákaz publikovať. Zamestnal sa v Slovenskej pedagogickej knižnici, kde pracoval do roku 1990. Potom sa vrátil do Ústavu slovenskej literatúry. V rokoch 1990 – 1992 externe prednášal na FF UK staršiu slovenskú literatúru, od roku 1993 bol aj pracovníkom Trnavskej univerzity. Na Fakulte humanistiky mal prednášky z dejín kultúry. Neskôr prešiel na Trnavskú univerzitu definitívne.