V sobotu a v nedeľu bude mať Castro čisto súkromný program, oficiálnu návštevu absolvuje v pondelok a v utorok, iba osem mesiacov nato, ako sa francúzsky prezident, socialista Francois Hollande zastavil na jeden deň v Havane. Castro a Hollande spolu v pondelok povečerajú v Elyzejskom paláci.
Castro prichádza do Francúzska dva mesiace po tom, ako parížsky klub veriteľských krajín odpustil Kube úroky po lehote splatnosti vo výške 8,5 miliardy dolárov výmenou za sľub Havany, že do pol druha roka splatí rozvinutým krajinám 2,6 miliardy dolárov pôžičiek.
Rokovanie veriteľov viedlo Francúzsko, ktorému Kuba dlhuje štyri miliardy dolárov na pôžičkách po lehote splatnosti. Dohodu uvítali obe strany ako zásadný krok k tomu, aby si Kuba otvorila cestu k medzinárodným pôžičkám, ku ktorým pre omeškané dlhy nemala prístup.
USA naďalej uplatňujú voči Kube ekonomické embargo a nie sú medzi jej veriteľmi.
“Dohoda parížskeho klubu otvára cestu bilaterálnej dohode s Francúzskom,” ktorú podpíšu v pondelok, citovala agentúra AP nemenovaného vysokopostaveného francúzskeho predstaviteľa.
Zvyšok kubánskeho dlhu Francúzsku predstavuje 390 miliónov dolárov. Po podpísaní bilaterálnej dohody bude časť týchto financií reinvestovaná do rozvojových projektov na ostrove, citovala AP iného francúzskeho diplomata. Obaja hovorili pod podmienkou anonymity.
Očakáva sa, že obe krajiny oznámia otvorenie kancelárie Francúzskej agentúry pre rozvoj v Havane. Kuba nesplatila Francúzsku nič od 80. rokov, keď socialistický prezident Francois Mitterand s manželkou Danielle otvorene podporovali kubánsku vládu.
Francúzsko už od roku 1991 vyzývalo na zrušenie amerického embarga voči Kube. Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro a jeho brat Raúl navštívili Francúzsko súkromne v roku 1995 a stretli sa s Mitterrandom v Elyzejskom paláci, uviedla agentúra AP.
Pri príležitosti terajšej návštevy kubánskeho prezidenta sa očakáva podpísanie niekoľkých obchodných dohôd. Castro pricestuje do Paríža niekoľko dní po návšteve iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, ktorá je ďalším dôkazom toho, že sa francúzska vláda pokúša posilniť investície do ekonomiky ochromenej desaťročiami sankcií, kým Irán nepodpísal vlani so svetovými veľmocami dohodu o svojom spornom jadrovom programe.