Na príklade internetového portálu Hospodárskych novín, HNonline.sk možno dokonale vidieť, ako funguje dvojaký meter mainstreamových médií. Dve podobné situácie, len v opačnom garde, no “vinné” je v obidvoch prípadoch Rusko.
Portál HNonline zverejnil v piatok článok s názvom “Šesť metrov od amerického lietadla, Rusi nad Čiernym morom opäť provokovali.”
V článku sa píše o incidente, ktorý sa odohral 9. mája v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom, teda v blízkosti ruského územia, tisíce kilometrov od územia USA. Šesť metrov od amerického špionážneho lietadla Poseidon preletela ruská stíhačka Su-27.
Portál HNonline však nevidí problém v tom, že americké lietadlo pôsobiace na druhom konci zemegule je v blízkosti ruského územia. Problémom je, že ruská stíhačka vyštartovala k americkému lietadlu a priblížila sa na vzdialenosť šiestich metrov.
Pritom aj v samotnom článku je zverejnené vyjadrenie hovorkyne amerického námorníctva v Európe Pamely Kunzeovej, ktorá uviedla, že veliteľ amerického stroja situáciu nijako nedramatizuje a označil správanie posádok oboch lietadiel za bezpečné a profesionálne.
Koncom apríla však na rovnakom portáli vyšiel článok s názvom “Ruské bombardéry sa po dvoch rokoch predvádzali pri Aljaške. Štyri noci po sebe”.
V článku sa píše o podobnom incidente ako v prvom prípade, avšak v opačnom garde. Ruské stíhačky sa mali priblížiť k hraniciam americkej Aljašky, no stále boli v medzinárodnom vzdušnom priestore.
“Hneď štyri dni po sebe museli americké a kanadské pohotovostné stíhačky štartovať k ruským bombardérom Tu-95 a protiponorkovým I-38, ktoré sa objavili pri Aljaške,” píše sa v článku na portáli HNonline. Treba zdôrazniť, že Aljaška bola kedysi ruské územie a je teritoriálne k Rusku omnoho bližšie ako Čierne more k USA.
K incidentu sa vyjadrilo aj ruské ministerstvo obrany:
“Nad medzinárodnými vodami v blízkosti Aljašky boli bombardéry Tu-95MS sprevádzané stíhačkami F-22 amerického letectva po dobu 27 minút.”
Na týchto článkoch možno vidieť dvojaký meter. Rusko je agresorom aj keď odháňa americké špionážne lietadlá od svojich vlastných hraníc a rovnako, keď sa priblíži k hraniciam Aljašky. USA je v slovenskom mainstreame, naopak, vždy “neviniatko”, ktoré sa len bráni pred ruským “agresorom”.
Tento princíp dvojakého metra využívajú takmer všetky mainstreamové média. Dobrým príkladom je aj kritizovanie Ruska za to, že akceptovalo demokratické referendum na Kryme, ktorým sa Krym odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Ruskej federácii. Mainstreamové médiá to označujú za porušenie medzinárodného práva.
Keď sa však v roku 2008 Kosovo odčlenilo od Srbska, čo bolo tiež porušenie medzinárodného práva, médiá písali o “práve na sebaurčenie Kosovčanov.” Podobne v prípade amerických intervencií do Iraku či Líbye, mainstream nepísal o porušovaní medzinárodného práva, ale opakoval propagandistickú mantru o “šírení demokracie”.
Samuel Gdovin