Šéfredaktor vplyvného politického denníka Gazeta Wyborcza a člen Výboru na ochranu demokracie, 70-ročný ideový priateľ zosnulého Václava Havla Adam Michnik potvrdil, že poľská spoločnosť je rozdelená a nevylúčil poľský „majdan“, ktorý sa vraj môžu pokúsiť rozohnať silou: „V súlade s najpesimistickejším scenárom budú strieľať, pretože terajšia moc používa hrubé metódy. Opozícia je slabá a nedokáže dôstojne vzdorovať. Občianska platforma po ôsmich rokoch pri moci stratila opozičné návyky,“ povedal Michnik.
Michnik sa tiež posťažoval, že členstvo v EÚ nič na veci nemení, pretože Brusel nemôže priamo zasiahnuť, iba vyjadriť „znepokojenie“. Portál W polityce varoval čitateľov, že opozícia plánuje priviesť do poľského parlamentu Sejmu bojové oddiely a začať okupáciu budovy s pálením pneumatík a stavaním barikád. W polityce pritom tvrdí, že informáciu má z prameňov z opozičného prostredia. Podľa média plán vyzerá takto: vedenie Sejmu zvoláva do budovy parlamentu novinárov.
Následne opoziční politici uvádzajú do parlamentu bojové oddiely Výboru na ochranu demokracie. Začína sa okupácia parlamentu, budovanie barikád, pálenie vatier z pneumatík, provokovanie nepokojov, možno i so zbraňami. Hlavnou bojovou silou majú byť extrémisti z ľavicovej organizácie Antifa a tiež zo zahraničia, ako aj bývalí príslušníci tajných služieb. Dlhotrvajúca okupácia a provokovanie zrážok by mali donútiť odstúpiť vládu strany Právo a spravodlivosť a priviesť k vypísaniu predčasných volieb.
Konflikt zrel už vyše roka, keď bolo Poľsko svedkom triumfálneho víťazstva Kaczyńského strany Právo a spravodlivosť. Časť Poliakov a „liberálne“ médiá ho obvinili zo snahy zaviesť diktatúru a dostať do svojich rúk všetky vetvy moci. Aktivisti začali formovať Výbory na ochranu demokracie. Celý rok narastali opozičné nálady, na jeseň „liberáli“ spustili masové protesty proti snahe poľskej vlády v ešte väčšej miere chrániť ľudský život od počatia. Vládnuca strana sa hlási ku konzervatívnym hodnotám. Právo a spravodlivosť navyše splnilo predvolebné sľuby o výraznom znížení veku odchodu do dôchodku a o vyplácaní štedrých detských prídavkov..
Opozícia už vyše roka nebola pri moci, a to nemohla zniesť. Hľadala zámienku na protestné hnutie a spustenie poľského majdanu. Zámienkou sa stali nové pravidlá regulujúce pôsobenie novinárov v parlamente, ktoré horkokrvná opozícia označila za údajný útok na slobodu tlače. Nasledovali parlamentné slovné potýčky, ktoré vyústili do toho, že opozícia obsadila rečnícky pult, ba po prvýkrát v dejinách poľského parlamentarizmu i miesto predsedu parlamentu, na čo vládna strana Právo a spravodlivosť spolu s poslancami strany Kukiz´15 odišli hlasovať do inej sály. Opozícia tvrdí, že jej poslancov tam vraj už nepustili, čo koalícia popiera. Opozícia tiež spochybňuje hlasovanie v „náhradnom priestore“, počas ktorého bol prijatý štátny rozpočet na budúci rok, ale aj schválené skresanie dôchodkov niekdajším agentom komunistickej poľskej tajnej služby.
Opozícia bleskurýchlo zvolala protestnú demonštráciu, ktorá však, ako hovoria viaceré znaky, vonkoncom nebola spontánna, ale dopredu pripravená. Ukázalo sa, že už tri dni pred piatkovým majdanom bol od varšavskej radnice vyžiadaný súhlas na konanie demonštrácie, že protestujúci na miesto činu dorazili nielenže neprirodzene rýchlo, ale navyše aj s hotovými transparentmi a s plagátmi s aktuálnymi heslami. Ba čo viac, z ničoho nič sa v parlamente objavilo tisíc chlebíčkov, ktoré si opozícia vopred objednala, aby počas okupácie parlamentu jej poslanci nezomreli od hladu. Aj poslankyňa strany Kukiz´15 Anna Maria Siarkowska povedala, že „akcia opozície nebola spontánna a že bývalá premiérka Ewa Kopaczová a iní poslanci z Občianskej platformy mali za cieľ „podpáliť Poľsko“.
Zhromaždený dav poľských majdanistov skandoval mierne obmenené heslo francúzskej revolúcie z roku 1789, v ktorom slovo bratstvo nahradila „ľudovláda“ – „Sloboda, rovnosť, demokracia!“ Je zrejmé, že pred parlamentom bolo veľa rozmanitých provokatérov. Aby svet videl dôkaz, že poľská vláda proti demonštrantom použila silu, jeden z podporovateľov Výboru na ochranu demokracie počkal, kým ho minie polícia a vzápätí si ľahol na zem neďaleko zapálenej sviece a hral zraneného, dokonca – ležiaceho v bezvedomí.
Portál niezalezna.pl informoval, že človek, ktorý zahral úlohu zranenej obete, ktorá upadla do bezvedomia počas piatkových manifestácií pri Sejme, bol Wojciech Diduszko, muž novinárky a kultúrnej aktivistky spojenej s ľavicovým médiom Krytyką Polityczna. Diduszko je filmový kritik, bol pracovníkom TVP Kultura, ktorý sa s televíziou rozišiel nedávno a nemá vládnu stranu v obľube. Zábery s filmovým kritikom Diduszkom filmujúcim zranenie a bezvedomie využila vo svojom spote opozičná Občianska platforma, aby tak dokázala, aká brutálna vláda vládne v Poľsku. Podvod však vyšiel najavo – celé divadielko zaregistrovala jedna z kamier.
Akom sme už spomínali, protivládne protesty neboli len vo Varšave. V Krakove sa niekoľko stoviek demonštrantov s výkrikmi hanba pokúšalo zablokovať autá podpredsedu parlamentu Terleckého i predsedu vládnucej strany Jaroslawa Kaczyńského. Incident sa udial v blízkosti zámku Wawel, kde si Jaroslaw Kaczyński každý mesiac prichádza uctiť pamiatku svojho brata, poľského prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý zahynul v leteckej katastrofe pri Smolensku. Tu len pripomíname, že Kaczyński a jeho strana, ako aj veľká časť poľskej spoločnosti, si z havárie pri Smolensku, pri ktorej zahynula veľká časť významných poľských predstaviteľov, bez dôkazov urobili nekonečný festival protiruskej hystérie. Vládne Právo a spravodlivosť síce na rozdiel od opozície odmieta multi-kulti a diktát Bruselu, no na druhej strane spolu s opozíciou približne rovnako inklinujú k USA a NATO a spoločne pestujú nenávisť voči Rusku. Politikmi a médiami vypestovaná nenávisť časti občanov Ukrajiny voči Rusku sa pre Ukrajinu skončila krvavým majdanom a nasledujúcou katastrofou. Čím sa všetko skončí pre Poľsko?
Vladimír Mohorita
Na videu si môžete pozrieť opozičnú provokáciu a filmové predstavenie Wojciecha Diduszka pred budovou poľského parlamentu 17.12.2016. Diduszkovo náhle „upadnutie do bezvedomia“ na opozičnej demonštrácii „Výboru na ochranu demokracie“ malo byť dôkazom toho, aká brutálna vláda vládne v Poľsku a rozpútať plnokrvný poľský majdan. 17. novembra 1989 podobná provokácia odštartovala takzvanú „Nežnú revolúciu“ vo vtedajšom Československu, keď havlistická opozícia tvrdila, že polícia údajne zavraždila študenta Martina Šmída, ktorého úlohu hral agent-provokatér
https://youtu.be/mNu82aDpQF0