Košice 6. septembra (TASR) – Nový internetový portál www.regsom.sk ponúka prehľadný zoznam občianskych združení a nadácií, poskytovateľov sociálnych, charitatívnych i zdravotníckych služieb ako aj sociálneho poradenstva v Košickom kraji. Na webstránke sú tiež zverejňované poznatky, riešenia a skúsenosti v sociálnej oblasti a môžu z nich čerpať samosprávy, neziskové organizácie, ako aj široká verejnosť.
Portál je o súčasťou slovensko-maďarského cezhraničného projektu Regionálna sociálna mapa Regsom, ktorý od minulého roku prebiehal v Košickom samosprávnom kraji (KSK) a v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe. Jeho cieľom bolo prispieť k zlepšeniu životných podmienok obyvateľov oboch regiónov. Zhodnotenie projektu, výmena skúseností a prezentácia výsledkov je témou záverečného štvordňového workshopu, ktorý vo štvrtok (5.9.) začal v Košiciach. Ako informovala odborná koordinátorka projektu Timea Verešová, prvý deň sa účastníci workshopu oboznámili s trojjazyčným produktom projektu – Regionálnou sociálnou mapou, ako aj internetovým portálom www.regsom.sk.
Hlavnou prioritou projektu je posilnenie spolupráce v spoločnom slovensko-maďarskom prihraničnom regióne medzi inštitúciami, organizáciami pracujúcimi v sociálnej sfére, a vytvorenie systematickej dlhodobej komunikácie. Výsledkom je zároveň mapa sociálneho rozvrstvenia obyvateľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) a Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župy, ktorú budú môcť využiť miestne samosprávy, úrady práce či mimovládne organizácie.
Vedúcim partnerom projektu je Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach, cezhraničným partnerom Inštitút sociológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci. Projekt podporil Európsky fond regionálneho rozvoja sumou 205.380 eur.
"Za rok sme urobili množstvo dobrej práce a splnili sme stanovené ciele – vytvoriť interaktívnu Regionálnu sociálnu mapu, zorganizovať vzdelávacie aktivity tak pre zamestnancov pracujúcich so sociálne odkázanými ľuďmi, ako aj pre samostatných sociálne odkázaných," skonštatovala Verešová.
Veľkému a nečakanému záujmu sa tešil bezplatný štvormesačný kurz rómskeho jazyka prebiehajúci od februára do mája 2013, ktorý výrazne prevýšil kapacitné možnosti organizátorov. "Do kurzu sme mohli zobrať len 18 záujemcov z radov tých, ktorí sú vo svojej profesii často v kontakte s Rómami – príslušníkov poriadkovej polície, učiteľky materskej školy na Luniku IX v Košiciach, pracovníčky úradov práce, duchovného a iných. Podobný kurz sa konal aj v Maďarsku, kde je situácia zložitejšia, pretože mnohí tamojší Rómovia už rómskym jazykom nehovoria," informovala hlavná koordinátorka projektu za SAV Zlatica Sáposová.
Špeciálny vzdelávací kurz pripravili organizátori aj pre 30 pracovníkov sociálnej sféry z oboch strán. Ďalších 40 záujemcov z radov sociálne znevýhodnených absolvovalo kurz aktivít zvyšujúcich ich konkurencieschopnosť na trhu práce, pričom to môžu využiť aj pre získanie odborného vzdelania.