Tieto informácie prezentovali na základe rozhovoru s jedným z lídrov krymskotatárskeho medžlisu Refatom Čubarovom, ktorý 16. mája poskytol rozhovor pre ukrajinskú informačnú agentúru Interfax Ukrajina. Podobný počet utečencov uvádza aj druhý líder medžlisu Mustafa Džemilev. Viaceré krymské, ale aj ukrajinské média oponujú a tvrdia, že počet utečencov z Krymu je mnohonásobne menší. Poukazujú na to, že sa mnohí krymskí Tatári, ktorí pred rokom odišli z polostrova, v súčasnosti sa vracajú späť.
Mnohí ukrajinskí a ruskí analytici zdôrazňujú, že Čubarov a Džemilev už vyše roka žijú v Kyjeve a na Kryme sa ukazujú iba „na skok“, preto nepoznajú situáciu, ktorá sa tam v súčasnosti vytvorila. Poukazujú na „konkurenčný boj“ vo vedení samotných krymských Tatárov, ktorí majú svojich lídrov a nechcú ani Čubarova, ani Džemileva. Títo dvaja v radoch krymských Tatárov majú iba mizernú podporu a úplne minimálny počet svojich prívržencov. Analytici prízvukujú, že práve preto Čubarov a Džemilev úmyselne skresľujú situáciu a falzifikujú fakty. Navyše, ako uvádzajú média, „potrebujú prejavovať aktivitu, aby dostávali od Kyjeva ďalšiu a ďalšiu finančnú podporu.“
Mnohí analytici, politici a média však uvádzajú úplne odlišné čísla a prezentujú situáciu, ktorá je podľa nich opačná. Poukazujú na to, že mnohí krymskí Tatári, ktorí pred rokom odišli z polostrova, sa v súčasnosti vracajú. Prízvukujú, že na Krym utekajú aj mnohí Tatári, ktorí žijú v Chersonskej oblasti na Ukrajine. Jedným z hlavných dôvodov je to, že nechcú slúžiť v ukrajinskej armáde a dupľom nechcú, aby ich poslali na „východný front“ – do Doneckej a Luhanskej oblasti.
Počas televízneho mostu Moskva – Simferopoľ venovaného Dňu pamiatky a deportovaným pred 60 rokmi krymským Tatárom informoval o tom zástupca predsedu Rady ministrov Republiky Krym Ruslan Baľbek. „Dnes sa mnohí krymskí Tatári vracajú do historickej vlasti, pretože vidia obrovský rozdiel medzi súčasným životom na polostrove a tým krvavým chaosom, ktorý panuje na Ukrajine. Vracajú sa Tatári, ktorí prednedávnom odišli, prichádzajú Tatári z Chersonskej oblasti Ukrajiny. Vracajú sa na Krym aj Tatári, ktorí v súčasnosti žijú v Tatársku a iných republikách Ruska – to sú potomkovia tých krymských Tatárov, ktorých deportovali pred 60 rokmi,“ zdôraznil Ruslan Baľbek.
Predseda Štátneho úradu pre otázky národnostných vzťahov a deportovaných občanov Republiky Krym Zaur Smirmov vyhlásil, že reálny počet krymských Tatárov, ktorí odišli na Ukrajinu po pričlenení polostrova k Rusku, je mnohonásobne nižší ako to uvádzajú Čubarov a Džemilev. Prízvukoval, že „lídri“ krymských Tatárov, ktorých samotní krymskí Tatári nepovažujú za svojich zástupcov a ich nechcú, jednoducho klamú.
„Vlani maximálne 600 – 800 ľudí odišlo z Krymu na Ukrajinu. Väčšina z nich, sú študenti, ktorí ešte nedokončili štúdium a mysleli si, že by pre nich bolo lepšie, keby v štúdiu pokračovali na ukrajinských vysokých školách. Samozrejme, nepopierame, že niektorí z nich odišli aj z politických a ideologických dôvodov. Avšak astronomické čísla, ktoré uvádzajú Čubarov a Džemilev – to je čisté klamstvo. Žiadnych 20 tisíc z polostrova neutieklo! Je nám všetkým jasné, prečo títo dvaja naháňajú strach: čím väčšie somariny porozprávajú, tým vyššie honoráre dostanú v Kyjeve. Ale my poznáme pravdu,“ zdôraznil Zaur Smirnov.
Eugen Rusnák