Irán a Čína začínajú “novú éru” spolupráce na stretnutí prezidentov oboch krajín v Teheráne. V prítomnosti iránskeho prezidenta Hassana Rúháního a jeho čínskeho náprotivka Si Ťin-Pchinga bolo podpísaných celkom 17 zmlúv. To zahŕňa okrem iného výstavbu dvoch jadrových elektrární v južnom Iráne a dlhodobé dodávky iránskej ropy do Číny.
“Tento summit má najmä po zavedení jadrovej dohody historický význam a je začiatkom novej éry bilaterálnej spolupráce,” povedal Rúhání. Okrem dohôd o hospodárskych vzťahoch chcú obe krajiny spolupracovať aj politicky. Najmä v oblasti boja proti terorizmu na Blízkom východe.
Irán je najväčším obchodným partnerom a najvýznamnejším dodávateľom ropy do Číny. Za prvých jedenásť mesiacov minulého roka dodal Číne 24,36 miliónov ton ropy. Čína chce na druhej strane výrazne investovať do iránskej energetickej štruktúry.
Americkí vojenskí stratégovia sú presvedčení, že partnerstvo medzi Iránom a Čínou je škodlivé pre Spojené štáty. Nová vojenská stratégia Ameriky prezentuje Čínu, Irán, Severnú Kóreu a Rusko ako agresívne štáty, ktoré majú negatívny vplyv na globálnu stabilitu, hlásil pred časom Guardian. Americký think tank RAND, ktorý udržiava úzke väzby na Pentagon, odporučil už v roku 2012, aby Spojené štáty zabránili spolupráci medzi Čínou a Iránom.
Intenzifikácia vzťahov medzi Iránom a Čínou by mohla nielen posilniť čínsky vplyv na energetickú infraštruktúru na Blízkom východe, ale aj posilnenie vojenského a strategického postavenia Číny v Juhočínskom mori. V minulosti v tejto oblasti dochádzalo k opakovaným incidentom medzi USA a Čínou. V Juhočínskom mori sú početné americké vojnové lode a špionážne lietadlá. O oblasti prebiehajú konflikty medzi Čínou a jej susedmi. Amerika je na strane susedov Číny.
Čínsky prezident opísal rokovania s iránskym prezidentom ako veľmi úspešné. Čína bude aj naďalej vedúcim obchodným partnerom Iránu. V spolupráci s medzinárodnými organizáciami by mohol Peking spolupracovať s Teheránom aj politicky. Táto spolupráca bude slúžiť nielen záujmom oboch krajín, ale tiež zabezpečí mier v regióne, povedal čínsky prezident. Po 14 rokoch je Si Ťin-pching prvou čínskou hlavou štátu, ktorá oficiálne navštívila Irán. Čína je najväčším obchodným partnerom Iránu po dobu niekoľkých rokov.