Washington kritizoval jeho “vítanie na červenom koberci”, ako sa vyjadril hovorca Bieleho domu Eric Schultz. Taktiež spochybnil ruské záujmy v politickom odovzdaní moci v Sýrii. Na obvinenia, že sýrska vláda použila chemické zbrane proti sýrskemu obyvateľstvu, Assad povedal, že je to “urážka zdravého rozumu” a “nezmysel”.
Hovorca ministerstva zahraničia John Kirby na brífingu dodal: “Niet divu, že Bašár Assad cestoval do Moskvy, ak vezmeme do úvahy vzťah, aký má Sýria s Ruskom vzhľadom na nedávnu vojenskú aktivitu Ruska v Sýrii v prospech Assada.”
Turecký premiér Ahmet Davutoglu sarkasticky podotýka, že Assad mal “zostať v Moskve”. “Keby len mohol zostať v Moskve dlhšie, dať by občanom Sýrie určitú úľavu,” povedal Davutoglu pred médiami. Nepraje si totiž, aby Assad zotrval pri moci.
Ministri zahraničia USA a Turecka plánujú stretnutie o sýrskej otázke s ruským rezortným ministrom v piatok vo Viedni. K nim sa pripojí aj ministerský zástupca zo Saudskej Arábie. Podľa spravodajcu Russia Today Igora Piskunova badať v tom pozitívny posun v riešení krízy, napriek negatívnej rétorike. “Keď sa pozeráme na vytvorenie nového diplomatického kvarteta, môže byť nakoniec sýrska vláda dokonca zahrnutá do politického riešenia tejto krízy,” dodáva Piskunov.