“Keby sme boli ticho a robili to isté, čo robili bajnaiovci, tak by sme mohli byť vzorovou demokraciou, ani pes by neštekol po našich zákonoch, schválených našou dvojtretinovou väčšinou, či ústave,” povedal predseda zákonodarného zboru v nedeľu večer v relácii verejnoprávnej televízie M1.
Termín “bajnaiovci” použil Kövér podľa Gordona Bajnaiho, ktorý stál na čele maďarskej vlády v období rokov 2009-10.
Maďarská vláda bude podľa Kövérových slov radšej riskovať svoj pád tým, že v záujme prosperity ľudí pôjde do konfliktov – ale svoje sľuby splní.
“Jedinou šancou úspechu Maďarska je vyslobodiť krajinu z pasce dlhov, do ktorej sme sa dostali vďaka Bajnaimu, Ferencovi Gyurcsányovi a ďalším,” zdôraznil šéf maďarského parlamentu.
Gyurcsány bol dvojnásobný premiér pred Bajnaim.
Kövér podotkol, že terajšia maďarská vláda podporuje investície a kapitál, ak tieto vytvárajú pracovné miesta.
“Na základe dohôd s Hornovou vládou dosiahli dodávatelia elektriny a plynu zisky v takej miere, aké boli zvyčajné v západnej Európe. Títo (dodávatelia) musia uznať, že by bolo dobré, keby to neboli práve maďarské domácnosti, čo majú najvyššie režijné náklady v Európe,” dodal predseda parlamentu.
Gyula Horn vládol v období rokov 1994-98.
Maďarská vláda nariadila od 1. januára 2013 desaťpercentné zníženie balíka režijných nákladov pre domácnosti a tento balík od polovice tohto roka ešte rozšíri.
Predseda dodal, že maďarskú vládu kritizujú nielen zahraničné podniky, ktorých sa to týka, ale kritika prichádza aj zo stranícko-politických dôvodov, prípadne i z nenávisti.
Kövér označil za nehorázne gesto, že predsedníčka bavorského parlamentu Barbara Stammová – politička tiež pravicovej Kresťanskosociálnej únie (CSU) – na protest proti minulotýždňovému schváleniu novely maďarskej ústavy v stredu zrušila s ním plánovanú schôdzku.