Budapešť 28. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)
V súčasnosti sa vo svete deje politický mocenský boj, v ktorom sa rozhoduje nie len o Maďarsku ale o osude celej Európy
Amerika v Maďarsku uvažuje založiť novú liberálnu stranu a tak ovplyvňovať politiku v krajine. Podľa predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v rozhovore, ktorý v sobotu poskytol pre Magyar Hírlap, tvrdil, že Amerika má za cieľ založenie novej liberálnej strany v Maďarsku, ktorá by mala byť náhradou zaniknutej liberálnej strany SZDSZ a ktorá by vo voľbách v roku 2018 znemožnila vytvorenie vlády bez nej voči Jobbiku.
Na otázku aký majú cieľ Američania Kövér vyhlásil: „Zdá sa, že im nebude stačiť aby prišla nová vláda namiesto súčasnej. Uvažujú o výmene elít tak medzi vládnucimi ako aj opozičnými stranami.“ Podľa slov Kövéra Liberálna strana SZDSZ bola v Maďarsku, až po jej zánik, prezentátorom a obsluhovačom politiky USA a po neúspešnom oživení cez stranu LMP a následne cez stranu Bajnaiho sa teraz snažia o ďalší pokus. Novú elitu by možno chceli vytvoriť z platených demonštrantov s pochybnou existenciou, z chlapcov, ktorí hlásajú liberalizáciu používania drog, nosia pulóvre CCCP či Leninovu čiapku. Ale možno, že ich úlohou je len kontinuálne vytváranie napätia až pokiaľ v správnom okamžiku nepredstavia nového Bajnaiho, ktorý by dal vznik novej strany, ktorá by fungovala ako jazyk váh, a bez ktorej nebude možné vládnuť. Tento scenár podporuje aj súčasné posilnenie radikálneho Jobbiku, ktorý získal hlasy vďaka demonštráciám, ktoré sa udiali posledné mesiace. Čím bude Jobbik radikálnejší (neschopný koalície) o to ľahšie bude možné zostrojiť zlepenec vládnucich strán hoc aj s nadváhou Fideszu, ale hlavne aby bez účasti novej SZDSZ by nebolo možné vytvoriť koalíciu voči Jobbiku.
Kövér hovoril aj o tom, že sa v súčasnosti vo svete deje politický mocenský boj v ktorom sa rozhoduje nie len o Maďarsku ale o osude celej Európy. Podľa Kövéra nie o to treba usilovať, aby sme sa USA zapáčili ale aby sme si našli spojencov „s ktorými plávame na tej istej lodi“. To sú stredoeurópske krajiny. Ďalej dodal: „Ani Slováci a Rumuni by sa prioritne nemali zaoberať riešením maďarskej otázky. Mohli by sa zamyslieť nad tým, že či najdôležitejšie výzvy – hospodárske a spoločenské problémy – nezdieľajú s nami. Po tom ako sme získali členstvo v EU či nie je našim spoločným cieľom, aby sme sa konečne v rámci hraníc EU aj emancipovali? Maďarská diplomacia by sa okrem strategickej spolupráce s Nemeckom mala zamerať práve na tento spoločný cieľ.“
bt