Predsedníčka volebnej komisie Jenny Watsonová na radnici v severoanglickom Machestri uviedla, že potvrdzuje celkovo 33 577 342 odovzdaných hlasov. Z nich 16 141 241 bolo za zotrvanie Británie v EÚ a 17 410 742 za vystúpenie z únie. Zvyšných 25.359 hlasov bolo neplatných.
Za tzv. brexit teda hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, pokým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.
Najnovšie na Britské referendum reagoval predseda Ľudovej strany naše Slovensko Marián Kotleba, ktorý vo svojom videu poblahoželal Britom z vystúpenia z EÚ a následne oznámil verejnosti, že oficiálne spúšťa petíciu za referendum o vystúpení Slovenskej Republiky z Európskej únie:
“Občania Veľkej Británie sa rozhodli odmietnuť diktát Bruselu. Pochopili, že ďalšie zotrvanie v EÚ by znamenalo ich postupný zánik. Je najvyšší čas, aby tento potápajúci sa európsky Titanik opustilo aj Slovensko. Preto od pondelka začíname plniť ďalší z našich predvolebných sľubov – začíname zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ!”, napísal Kotleba na svojej Facebookovej fan page.
Kotlebova ĽSNS je však jediná parlamentná strana , ktorá žiada vystúpenie Slovenska z Európskej únie. K Brexitu sa vyjadril aj Boris Kollár predseda strany SME RODINA, ktorá je zrejme druhá “najeuroskeptickejšia” strana v Slovenskom parlamente, avšak tá žiada zmeny vrámci EÚ, razantnejší prístup k migračnej kríze a viac právomoci pre národné štáty:
“Môj pohľad na Brexit, musíme si uvedomiť ze základný pilier demokracie je ľudové referendum, vôľa ľudu a to musí byť posvätné, v UK sa to stalo a treba to rešpektovať a nenapádať, nedehonestovať, je to fakt a treba sa zariadiť. Ak sa EÚ a Bruselskí úradníci nespamätajú, tak sa im to rozpadne! Toto je varovný prst! Už sa hlási Holandsko, že chce referendum, nastane teraz obrovsky tlak na zachovanie zdravého rozumu. Ak to páprdovia vo vedení EÚ nepochopia, nastane rozklad a rozvrat, želám Angličanom veľa šťastia a EÚ úradníkom veľa rozumu”, zverejnil Kollár na facebooku a pridal aj video, ktoré si môžete pozrieť tu.
Ani aktuálna vláda Slovenskej Republiky nie je za vystúpenie Slovenska z Európskej únie, žiada však zmenu politiky Bruselu:
“Nie je to žiadna tragédia. Je to realita, na ktorú bude musieť zvyšných 27 krajín Európskej únie veľmi rýchlo zareagovať. Považoval by som za veľkú chybu, keby reakcia bola taká, aká bola doterajšia politika Európskej únie,” uviedol Fico novinárom v reakcii na výsledok referenda v Británii.
Už pred referendom sa uvažovalo o tom, že prípadne vystúpenie Británie z Európskej únie môže spustiť “reťazovú reakciu”, následné referendá v ostatných krajinách a rozpad EÚ. Zdá sa, že predpoklady sa začínajú napĺňať. Euroskeptici a vlastenci sa začali ozývať ihneď po vyhlásení výsledkov Britského referenda. Prvé ohlasy prišli z Francúzska a Holandska, najnovšie aj zo Slovenska. A tak možno aj Slováci sa budú môcť po vzore Británie vyjadriť v referende, či si želajú zotrvanie Slovenska v EÚ alebo odchod.
Samuel Gdovin