V posledných rokoch autizmus začali nazývať novou chorobou civilizácie. Prejavuje sa prevahou uzavretého vnútorného života, aktívnym stránením sa od vonkajšieho sveta a minimálnym prejavom emócií. Presnú príčinu ochorenia doteraz nikto presne nedefinoval. Niektorí vedci spájajú vznik autizmu s poruchou vývoja mozgu.
Výskumníčka Dr. Stephanie Seneffová z Massachusetts Institute of Technology predložila na konferencii, ktorú usporiadala Groton Wellness organization údaje, ktoré dokazujú vzájomný vzťah medzi glyfosátom a nárastom autistických ochorení. Glyfosát je derivát glycínu, ktorý slúži ako kľúčový širokospektrálny herbicíd, účinná látka mnohých komerčných produktov vrátane Roundupu. Roundup je totálny herbicíd a vyrába ho americká spoločnosť Monsanto.
Podľa výskumu vedeckej pracovníčky Dr. Seneffovej, ktorý bol zverejnený na konferencii o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO), používanie nových typov poľnohospodárskych hnojív a pesticídov vedie k poškodeniu mozgu novorodencov.
Všeobecné používanie „Roundupu“ sa zintenzívnilo od roku 1990 a stále rastie až dodnes. Nedávno bolo oznámené, že sa účinná látka glyfosát nachádza v nebezpečnej miere v materskom mlieku amerických matiek. Testovanie ukázalo, že v priemere majú američania v moči 10 krát viac nahromadeného glyfosátu ako európania a u detí s autizmom našli biomarkery svedčiace o nadmernej koncentrácii glyfosátu v organizme.
Dr. Seneffová tvrdí, že Roundup má ďalšie vedľajšie účinky: zabíja prospešné črevné baktérie a tým umožňuje rozmnožovanie patogénnych organizmov. Zabraňuje syntéze aminokyselín a metionínu, čo vedie k nedostatku folátov, t.j. zlúčenín kyseliny listovej, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu a zachovanie nových buniek v období rastu detí a v tehotenstve.
Dr. Seneffová tvrdí, že väčšina štúdií skúmajúcich účinky „Roundupu“ je vykonávaná len na veľmi krátky čas a neberie do úvahy, ako sa glyfosát postupne hromadí v životnom prostredí a v ľudskom tele. Podľa prognóz vedcov, v roku 2025, jedno z dvoch amerických detí bude autista.
Mimochodom, herbicíd „Roundup“ je široko používaný aj v Českej a Slovenskej republike. Jedným z najúčinnejších spôsobov ako minimalizovať príjem herbicídov a pesticídov v potravinách je zadovážiť si svoju pôdu. Záhrada bez chémie, je najistejší spôsob ako sa zásobiť čistými biopotravinami.
Samozrejme výrobca, spoločnosť Monsanto uvádza, že Roundup nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, ale má významný ekonomický prínos a zásadne pozitívny vplyv na životné prostredie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), špecializovaná agentúra Svetovej zdravotníckej organizácie však zaradila glyfosát v marci 2015 medzi pravdepodobné karcinogény.