Brusel 30. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Ak Európska únia myslí boj proti globálnemu otepľovaniu vážne, musí do roku 2025 zakázať všetky kotly na fosílne palivá, teda aj na plyn. Podľa zelených neziskoviek ECOS a EEB mnohé krajiny EÚ už uvažujú o ich zákaze
Neziskové organizácie sa obávajú, že súčasný legislatívny návrh z pera Európskej komisie nezakazuje predaj “znečisťujúcich“ plynových kotlov na ohrev vody a kúrenie aj po roku 2030, kedy si Európska únia stanovila zníženie emisií skleníkových plynov o 55% v porovnaní s rokom 1990.
“Vzhľadom na to, že životnosť domácich plynových kotlov presahuje 20 rokov, milióny domácností si môžu stále vykurovať fosílnymi palivami aj dlho potom, čo by mala EÚ dosiahnuť nulové emisie,“ píšu zástupcovia neziskoviek na portáli Euractiv.
Autori článku pripomínajú, že približne 28% z celkovej energetickej spotreby v Európskej únii pripadá na ohrev vody a kúrenie. Hoci zemný plyn produkuje oveľa menej emisií ako uhlie, neziskovky chcú v rámci svojej kampane Coolproducts odstrániť z trhu EÚ všetky kotly na akékoľvek fosílne palivá, a to už v roku 2025.
Vďaka tomu sa podľa nich do polovice storočia znížia ročné emisie CO2 o 110 miliónov ton. Autori poukazujú, že to bude tvoriť dve tretiny všetkého zníženia emisií, ku ktorému musí dôjsť v oblasti obytných a verejných budov.
Prvý krok uskutočnili v pondelok, keď sa zišli odborníci z členských krajín EÚ v rámci konzultačného fóra, ktoré sa zaoberalo novými parametrami ekodesignu a energetických štítkov, ktoré regulujú energetickú účinnosť produktov a informujú spotrebiteľov o energetickej náročnosti spotrebičov.
Ako uvádzajú zástupcovia kampane Coolproducts na svojej sociálnej sieti, päť krajín podporilo stiahnutie všetkých kotlov na fosílne palivá. Ide o Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Dánsko a Švédsko. Proti sa naopak vyjadrili iba Taliansko, Španielsko a Portugalsko. Táto trojka chce zachovať kotly na trhu a spaľovať vodík. Česká republika zastúpená nebola.
“Dôležitá správa! Viacero členských krajín sa zaviazalo, že podporí vyradenie fosílnych bojlerov z EÚ pomocou nových štandardov ekodizajnu. Niekoľko rokov späť by to bolo úplne nepredstaviteľné. Klobúk dole aktivistom! Teraz musíme dotlačiť Komisiu, aby nasledovala,” napísal Andreas Graf, zástupca klimatickej neziskovej organizácie Agora.
Major news! We now have several Member States on the record supporting a phase out of fossil boilers EU-wide via ecodesign standards. That would have been completely unthinkable a few years ago. Hats off to the campaigners!
Now on to pressuring the Commission to follow through! https://t.co/kodOetVJkv— Andreas Graf (@andreasgraf) September 28, 2021
Zakázať plynové kotly chcú aktivisti pomocou prísnejších pravidiel ekodesignu a energetických štítkov, ktoré sa zameriavajú na energetickú účinnosť produktov a informujú spotrebiteľov o spotrebe energií. Nové štandardy by tak mohli spĺňať len ohrievače pracujúce na obnoviteľných zdrojoch, ktoré sú podľa zástupcov neziskoviek oveľa účinnejšie.
Pre stiahnutie nových kotlov na fosílne palivá sa predtým v máji vyslovila aj Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Podľa nej sa bez tohto kroku klimatická neutralita k roku 2050 nedosiahne.