Maďarskí politici majú podľa KSI dnes v rukách miestnu samosprávu, kultúru i školstvo v južných oblastiach a svoj „vykolíkovaný“ priestor pomaly ale isto zo zvrchovanosti SR vyčleňujú.
Nastolenie dvojjazyčnosti na železniciach KSI pokladá za jeden z posledných krokov, ktoré „maďarská politika na ovládnutie svojho záujmového teritória potrebuje“. Označuje ho nielen za hrubé porušenie zákona o štátnom jazyku, zákona o používaní jazykov národnostných menšín a nariadenia vlády SR o zozname obcí, ale aj štátnej suverenity SR.
Na margo načasovania dodáva, že je „trpkým paradoxom, že prichádza v predvečer 25. výročia vyhlásenia zvrchovanosti Slovenska. A priam šokujúce, že v čase, keď súčasťou vládnej koalície je SNS, ktorá svoju politiku od roku 1990 stavala na ochrane národnoštátnych a jazykových práv Slovákov“, stojí vo vyhlásení. KSI má preto „odôvodnené obavy o hodnotovú i morálnu orientáciu súčasných vládnych predstaviteľov“. Dôsledkom takýchto krokov je podľa KSI i to, že preferencie „vládnych tzv. slovenských politických strán budú klesať“.
V závere zástupcovia KSI vyzývajú vládu SR, poslancov NRSR i všetkých kompetentných, „aby prijatiu tohto nehorázneho maďarizačného nariadenia zabránili a svoju pozornosť začali konečne venovať zlepšeniu ťaživej situácie Slovákov na juhu“.